PELTOR Downlead 3m Headset Curly Cable with 4-Pole Molded Plug, ML1A, 1 EA/CS
Headset Curly Cable Downlead with 4-Pole Molded Plug
Special Price
$93.33
Regular Price
$109.80
| UPC | 07318640052079 |
|---|---|
| 3M ID | 7000043569 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3m PELTOR Downlead Headset Curly Cable ML1A
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- 4-Pole Molded Plug
- 1 EA/Case
| 3M ID | 7000043569 |
|---|---|
| Keywords | XH001652540,Protective Communications,PeltorCommunications Replacement Parts & Accessories,PELTORHeadset Curly Cable Downlead with 4-Pole Molded Plug ML1A,Safety,Mining & Metallurgy,Connectors & Cables,Assembly,Demolition,Electrical,Machine Operations,Remediation,pelt or,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Product Number | ML1A |
| Product Type | simple |
| Purpose | Exclude |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Demolition Electrical Machine Operation Remediation |
| Recommended Industry | Automotive General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Country of Origin | Lithuania |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 66.3 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1143.2188218707147 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.308323991428692 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.724098996638766 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.692913385826771 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.960629921259843 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18.734 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 3.315 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.05 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 170.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 380.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 290.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

