3M™ PELTOR™ Hard Hat Attached Electrically Insulated Earmuffs X4P5E, 10 EA/Case
3M™ PELTOR™ X4 Earmuffs offer a slim lightweight option with a Noise Reduction Rating (NRR) between 25–27 dB, depending on attachment type. This low-profile earmuff is ideal for protection against mid- to high-level industrial noise and other loud sounds.
Special Price
$356.15
Regular Price
$419.00
| UPC | 10078371671034 |
|---|---|
| 3M ID | 7100097429 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ PELTOR™ X-Series Earmuffs deliver comfort, design, and protection in one groundbreaking earmuff line. Additionally, these earmuffs have earcup pivot points that tilt for optimum comfort and efficiency, as well as replaceable ear cushions and foam liners to help ensure acceptable noise reduction, hygiene, and comfort.
- Noise Reduction Rating (NRR) between 25–27 dB (depending on the attachment type)
- Low-profile cup design for improved compatibility with other personal protection equipment (PPE)
- High ratio of NRR to earcup depth
- 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation System testable
- Slow-recovery, high-density foam
- Replaceable ear cushions and foam liners (hygiene kit HYX4)
| 3M ID | 7100097429 |
|---|---|
| Part number | X4P5E |
| Keywords | 3M, PELTOR, X4 Earmuffs, Noise Reduction Rating, NRR, industrial noise protection, mid-level noise protection, high-level noise protection, low-profile earmuff, personal protection equipment, PPE compatibility, high-density foam, replaceable ear cushions, replaceable foam liners, hygiene kit, earcup pivot points, comfort earmuffs, noise reduction, industrial earmuffs, automotive earmuffs, construction earmuffs, manufacturing earmuffs, safety earmuffs, fire safety earmuffs, industrial maintenance earmuffs, personal safety equipment, collision repair earmuffs, commercial vehicle earmuffs, specialty vehicle earmuffs |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Earmuff Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Type | Hard Hat Attached |
| Material | Foam Plastic Metal |
| Metal Detectable | No |
| Product Color | Black Chartreuse |
| Product Number | X4P5E |
| Product Series | X Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Grinding Machine Operation Welding |
| Recommended Industry | Agricultural Airports Construction Heavy Infrastructure Manufacturing Oil & Gas Racing |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 7.874015748 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.511811024 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.330708661 |
| Base - Metric Gross Weight | 312.7 G |
| Base - Metric Height Dimension | 200.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 140.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 110.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 187.95313181177542 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6893854938521122 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5328572877008491 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.874015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.330708661417323 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3.08 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 241.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 200.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 140.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 110.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2344.593271863709 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.720588421714413 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.328572877008491 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 28.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 38.421 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 3.502 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.417 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 216.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 729.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 244.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91047.42618934056 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 266.96436714753384 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 159.85718631025475 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.492 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 72.51 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1240.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1203.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1000.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


