3M™ PELTOR™ Hard Hat Attached Electrically Insulated Earmuffs X1P5E, 10 EA/Case
| UPC | 10078371671003 |
|---|---|
| 3M ID | 7100097525 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ PELTOR™ X1P5E Hard Hat Attached Earmuffs: • NRR 21 dB o Appropriate for low level noise environments • Low-profile cup design o Improved compatibility with other personal protection equipment • Optimized for use with hard hats rated for electrical insulation o Great for verticals such as Utilities, Mining, O&G and Electrical Contractors • Good headband force and consistent attenuation after extended wear o Attachment System holds up as well as P3E, even after thousands of uses • Minimal flexing of arms for click in/out o Arms maintain proper shape when clicking in/out o Simple and quick movement to get ear cup on and off the ear • Earmuffs can be stored in usage, standby or up position; P3 can only be stored in usage position o Flexibility to store in convenient position •P5E and P3E earmuffs use the same slot attachment mechanism o Most users will not need to change hard hats if purchasing a P5 product • Earmuffs can be tested using the 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation System o Knowing workers’ PAR (personal attenuation rating) confirms appropriate protection and allows for proper documentation
- Electrically insulated: Appropriate for a wide range of applications*
- High-performance arms: Balance durability and flexibility
- Easy click in/ click out: Move cups on and off ears easily
- Convenient storage: Store with cups clicked in or out
- Compatibility with hard hats: Designed for use with a standard hard hat slot**
- Fit can be confirmed: Verify with 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation System***
- X1 Products are slim and leightweight: Comfortable for wearers, especially with other protective equipment
- *These earmuff cups are made of non-conductive (sometimes referred to as “dielectric”) material while the metal components of the headbands and the helmet attachment mechanisms are covered in non-conductive material. This product was found to be electrically insulated, withstanding a voltage up to 1.2 kV, at an external laboratory against a modified test method based on EN 397:2012 under dry conditions. The user must determine the overall suitability of this product for the intended application taking into account any hazards other than noise for which this product is tested and approved. **This product was designed and tested with a 3M Hard Hat H700. For information on other hard hat models contact 3M. ***3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in earmuff fit, earmuff fitting skill and motivation of the user. If NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations.
| 3M ID | 7100097525 |
|---|---|
| Keywords | 3M, PELTOR, earmuffs, hearing protection, noise reduction, lightweight earmuffs, soft ear cushions, headband earmuffs, helmet attachment earmuffs, neckband earmuffs, insulated headband, twin headband design, dielectric earmuffs, electrical resistance earmuffs, colour-coded earmuffs, slim cups, safety equipment compatibility, EN 352 certified, low to moderate noise protection, X1 earmuffs, green earmuffs, robust headband, stainless steel headband, adjustable earmuffs, foam ear cushions, noise level reduction, automotive safety, manufacturing safety, industrial maintenance, personal safety, aerospace safety, commercial vehicles, fire safety, marine safety, personal recreation safety, rail safety, two-wheel vehicle safety. |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Earmuff Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Type | Hard Hat Attached |
| Material | Foam Plastic Metal |
| Metal Detectable | No |
| Product Color | Black Green |
| Product Number | X1P5E |
| Product Series | X Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Welding |
| Recommended Industry | Commercial Buildings Design & Construction Heavy Infrastructure Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Poland |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 71.7 G |
| Base - Metric Height Dimension | 200.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 140.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 110.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 187.95313181177542 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.15807144198655723 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1565282061512631 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.874015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.330708661417323 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3.08 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 71.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 200.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 140.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 110.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2305.538319738057 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.4030386578151655 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5652820615126308 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 28.77952755905512 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.291338582677165 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37781.004 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1090.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 710.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 219.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 731.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 236.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91047.42618934056 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 107.38275866501017 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 46.95846184537893 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.492 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 21.3 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1240.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1203.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1000.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |

