3M™ PELTOR™ Gel Ear Cushions for Peltor Headsets HY80A, U.S. Made, 1 EA/Case
Gel ear cushions for COMTAC™ III ACH Headsets. Use of these cushions may degrade the NRR by up to 1 dB.
Special Price
$71.59
Regular Price
$84.22
| UPC | 10093045934673 |
|---|---|
| 3M ID | 7100014310 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This pair of gel sealing rings feature a super-thin polyurethane skin with a double-hump top face design and a silicon gel-filled bladder with a Confor™ foam backing. Compatible with most 3M™ PELTOR™ Headsets, but specifically designed for COMTAC III ACH Headsets
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100014310 |
|---|---|
| Keywords | 70071573656,Protective Communications,PeltorComTacIII Advanced Combat Helmets (ACH),PeltorComTac ACH Communication Headsets,PeltorSWAT-TACIII Advanced Combat Helmets (ACH),PELTORGel Ear Cushions for PELTOR Headsets HY80A,U.S. Made,Safety,Mining & Metallurgy,Communications Headsets,Law Enforcement,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Compatible Radio Brands | Non Pertinent |
| Product Number | HY80A |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.244094488 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.614173228 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.251968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 176.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.057 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.168 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.108 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 63.11124433272489 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3899977418050484 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.19797511144202007 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.2440944881889764 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.251968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1034.208 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 89.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.057 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.168 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.108 M |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


