3M™ PELTOR™ Foam Windscreen for TEP-100, TEP-WINDSCREEN
Whether your customers are hunter or shooters, or are using these products outdoors in the pursuits of their job, 3M PELTOR is giving your customers choices to tailor their TEP-100 to their environment.
Special Price
$16.41
Regular Price
$19.31
| UPC | 10093045938114 |
|---|---|
| 3M ID | 7100113748 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
In high wind environments, the user may find it beneficial to place a foam wind screen over the environmental microphone to help minimize effects of wind noise on environmental listening. Replaceable and easy to apply. These foam windscreens come 15 pair to a sheet and can easily be applied to the TEP-100 Environmental Microphone cover with the self-adhesive backing.
- Provides protection from wind noise
- Easily Replacable
- Easy to apply
- 15 pairs per package for reapplication
| 3M ID | 7100113748 |
|---|---|
| Keywords | 3M, PELTOR, Wind Protection Screens, Microphone Wind Noise, Wind Noise Reduction, Microphone Protection, 3M PELTOR Microphones, Wind Interference, Transmission Interference, Sound Distortion, High Wind Environments, Microphone Noise Protection, Safety Markets, Personal Safety??, Microphone Accessories. |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Compatible Radio Brands | Non Pertinent |
| Product Color | Gray |
| Product Number | TEP-WINDSCREEN |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Agriculture |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 22.226 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.635 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.033333333 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | ST |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 8.750011594511378 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04899994239321089 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.047994634477647846 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 143.387 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 21.77 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.635 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 30 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 23.029201570214163 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.049998636440908385 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.047994634477647846 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.141732283464567 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 377.381 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 22.679 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 21.77 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 30 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | BAG |
| Pallet - Total Unit Quantity | 700 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | ENV |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 70 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


