3M™ PELTOR™ Flexible Dynamic Boom Microphone
3M™ PELTOR™ Replacement Flexible Dynamic Boom Microphone - MT33-05R. This noise cancelling mic is primarily used on 3M™ PELTOR™ Comtac™two-way tactical communication headsets, but is also compatable on other select Peltor branded headsets
Special Price
$205.67
Regular Price
$241.97
| UPC | 00093045938230 |
|---|---|
| 3M ID | 7100157305 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- This noise cancelling mic is primarily used on 3M™ PELTOR™ Comtac™two-way tactical communication headsets
- Compatable with select PELTOR branded headsets
- For use with specific 3M™ PELTOR™ Communication Headsets
- 3M™ PELTOR™ spare part
| 3M ID | 7100157305 |
|---|---|
| Keywords | Boom Microphone |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Product Number | MT33-05R |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 40.868 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 24.13 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 85.50000170866484 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.09009851730971577 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07699864969069034 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1401.094 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 34.926 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 24.13 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


