3M™ PELTOR™ Flex Cable for MOTOTRBO, FL6U-63, 1 EA/Case
Flex adaptor cable for Select 3M™ PELTOR™ Headsets
Special Price
$146.91
Regular Price
$172.84
| UPC | 07318640063235 |
|---|---|
| 3M ID | 7000108535 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- A patch cable that can be used to connect to a two-way radio
- Compatible with the 3M™ PELTOR™ ORA TAC Headset and the WS™ ProTac™ XP Headsets
- To determine the appropriate flex cable for your two-way radio, please visit 3M.com/PeltorAdapters
- 18" curly cable
| 3M ID | 7000108535 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Compatible Radio Brands | Motorola |
| Product Color | Black |
| Product Number | FL6U-63 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Agriculture |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.393700787 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.81102362 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.937007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 87.75 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 100.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 18.307123228419684 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.19345563506723007 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.16093745139496063 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.3937007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.937007874015748 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 300.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 73.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 100.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4963.671344665524 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.446652971697915 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.312494167395275 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.779527559055119 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.04724409448819 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.338582677165356 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 81340.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.996 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.76 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.35 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.56 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.415 M |
| Shipper - Item Quantity | 120 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
Write Your Own Review


