3M™ PELTOR™ External Radio Patch Cord FL6BR, 1 EA/Case
External Radio Patch Cord for Select 3M™ PELTOR™ headsets
Special Price
$144.53
Regular Price
$170.03
| UPC | 07318640045859 |
|---|---|
| 3M ID | 7100016085 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- Patch cable for connecting the 3M™ PELTOR™ LiteCom Plus or LiteCom Pro II Headset to a PTT adapter
- CAUTION: Not certified for Intrinsic Safety
- 1 EA/Case
| 3M ID | 7100016085 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible Radio Brands | Alan |
| Product Color | Black |
| Product Number | FL6BR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Agriculture |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.787401575 |
| Base - Customary Length Dimension | 10.23622047 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.724409449 |
| Base - Metric Gross Weight | 80.3 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.0 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 26.0 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 38.078816315112945 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1770311965344567 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.16093745139496063 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.7874015748031497 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.236220472440944 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.724409448818897 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 624.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 73.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 260.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 120.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CABL |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 652.6489430931617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.327758313042171 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.046872569748032 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10.695 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 4.231 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.65 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 155.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 230.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


