3M™ PELTOR™ Earplug Connecting Cord, TEP-CORD, 5 EA/Case
The 3M™ PELTOR™ TEP-CORD is a cord that can be used to connect the two earpieces together.
Special Price
$12.89
Regular Price
$15.17
| UPC | 10093045937834 |
|---|---|
| 3M ID | 7100074090 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Peltor™ TEP 100 Tactical Earplug Replacement Rentention Cords
- For use with the 3M™ PELTOR™ electronic earplugs: TEP, LEP, and EEP
- Optional earplug cord can be attached to earplug for additional security
| 3M ID | 7100074090 |
|---|---|
| Keywords | 70071673795,Protective Communications,PeltorTactical Earplugs TEP-100,PELTORTactical Earplug Replacement Cord TEP-CORD,Manufacturing,Safety,Mining & Metallurgy,Replacement Part,Law Enforcement,Military,Law Enforcement,Military,Tactical,pelt or,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible Radio Brands | Non Pertinent |
| Product Color | Black |
| Product Number | TEP-CORD |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Law Enforcement Military Tactical |
| Recommended Industry | Hunting Law Enforcement Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Shooting |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.244094488 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.732283465 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.37007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 83.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.057 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.171 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.111 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 66.02262613974047 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18496783797311228 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.03505349968739554 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.2440944881889764 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.732283464566929 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.3700787401574805 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1081.917 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 15.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.057 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.171 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.111 M |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


