3M™ PELTOR™ ComTac™ VI NIB Headset MT20H682BB-47N GN, Single DL, Green, Backband, 10 ea/Case, Restricted
The 3M™ PELTOR™ ComTac™ VI NIB Headset is a reliable, rugged solution you can count on. With noise-canceling microphones, high fidelity speakers, and advanced digital signal processing, the ComTac VI headset provides a premier listening and communicating experience, both in and out of noise.
| UPC | 00076308944155 |
|---|---|
| 3M ID | 7100202861 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M PELTOR ComTac VI ACH Headset MT20H682BB
The Peltor ComTac ACH is designed for people who work at noisy areas and need to talk to their colleagues without shouting. This headset helps you do two things at once which is protecting your ear from loud noises and talk easily with your team. This equipment is best for clear communication and causing no disturbance to others.
The reliable 3M PELTOR ComTac ACH protects your ears from loud sounds, such as a sudden bang, an explosion, or the ongoing noise of heavy machinery. It blocks dangerous noise instantly. At the same time, it uses smart technology to allow you to hear softer sounds, like someone talking or an alarm, so you can be aware of what’s happening in your surroundings. This important feature of the headset ensures your safety while keeping you connected to your surroundings
This Comtac 6 Ach includes a new feature called NIB (Natural Interaction Behaviour). This feature is very special it lets you talk to your teammates even without needing a radio or cables. It is just like having a face to face chat without the background noises interrupting. It makes sure your voice is clear to the other person listening which is a huge advantage when working closely.
For longer distances, this headset can connect to a two-way radio. Its special noise-canceling microphone cuts out background noise, so your team hears only your voice, loud and clear. This makes the Comtac Mt20H682Bb a dependable tool for communication in any situation. The design is made to be comfortable to wear all day long, even during long shifts, so you can focus on your job and communicate effectively without any discomfort.
- Protective communication solution for clear communication in noisy environments
- NIB (Natural Interaction Behavior) wireless technology enables peer-to-peer headset communication
- Environmental microphones for level-dependent hearing protection and auditory situational awareness
- Water and dust-proof noise-cancelling microphone (IP68) for clear speech transmission in noisy and harsh environments
- Advanced environmental listening modes (Mission Audio Profiles or MAP) that optimize the auditory experience based on specific external conditions.
- Helps provide hearing protection when exposed to hazardous noise
- Rugged 3M™ PELTOR™ Design for trusted performance
| 3M ID | 7100202861 |
|---|---|
| Keywords | Single Comm |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Over-ear Headsets |
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Number | MT20H682BB-47N GN |
| Product Series | ComTac VI |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Law Enforcement Military |
| Recommended Industry | Armed Forces Security |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.87519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.62519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 667.688 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.003 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.288 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 210.422806672385 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4720000691369655 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2639983340107772 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.875196850393701 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.625196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3448.212 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 573.34 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.003 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.288 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2765.71385819937 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 44.71999826628477 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.63998334010777 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 28.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.3748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 45321.93 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20284.65 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5733.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.922 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 73.025 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 41.592 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92939.16225627727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 969.9986796515118 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 265.4387682932145 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.12992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.523 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 120.401 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.17 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 210 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 210 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 21 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |


