3M™ PELTOR™ COMTAC™ IV Hybrid Gel Ear Seals for Communication Headset, HY400, 1 EA/Case
COMTAC™ IV Hybrid Gel Ear Seals, HY400, 1pr/cs
Special Price
$83.15
Regular Price
$97.82
| UPC | 00093045935994 |
|---|---|
| 3M ID | 7010303881 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- Replacement ear cushions for the 3M™ PELTOR™ COMTAC™ IV Headset
- 1 pair
- Replace at least twice a year to ensure constant attenuation, hygiene and comfort.
| 3M ID | 7010303881 |
|---|---|
| Keywords | 70071613403,Protective Communications,PeltorComTacIV Hybrid Communication Headsets,PELTORComTacIV Hybrid Gel Ear Seals HY400,for Communication Headset,Safety,Mining & Metallurgy,Replacement Part,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Product Color | Black |
| Product Number | HY400 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Military/Police |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Military Tactical |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 117.934 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.875 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.795 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 59.76561756273119 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2599999642851135 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.19999895500887724 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 979.383 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 90.718 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.875 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.795 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


