3M™ PELTOR™ Comfort Headband HY500, for Headset, 1/Case
Pad with foam designed for smaller heads to provide better fit. Works with over-the-head headsets. Wraps around the headband.
Special Price
$27.50
Regular Price
$32.35
| UPC | 07318640011663 |
|---|---|
| 3M ID | 7000089460 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- Pad with foam designed for smaller heads to provide better fit.
- Works with over the head headsets.
- Wraps around the headband.
- 1 EA/case
| 3M ID | 7000089460 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Product Number | HY500 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United Kingdom |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 190.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 150.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 40.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.661424645683937 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4188782981512674 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4188782981512674 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.3937007874015748 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.905511811023622 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.5748031496062993 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.06 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 190.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 10.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 150.0 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 40.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1914.8030422045097 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 51.367707089076475 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 41.88782981512674 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.039370078740157 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31.378 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 23.3 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 19.0 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 255.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 535.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 230.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


