3M™ PELTOR™ Charging Station PIC-100CS, 1 ea/Case
The 3M™ PELTOR™ Professional In-Ear Communication Charging Station, PIC-100CS is for use with the PIC-100.
Special Price
$643.09
Regular Price
$756.58
| UPC | 00638060433072 |
|---|---|
| 3M ID | 7100268555 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Charge up to 10 batteries at one time
- Connect up to three charging stations together using one outlet
- Multiple plug adaptors included to accommodate most electrical receptacles
| 3M ID | 7100268555 |
|---|---|
| Keywords | Multi-charger |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Safety Base Stations |
| Product Number | PIC-100CS |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2368.7 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1429.7031487763763 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.2220896043731955 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.9989649737714945 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 23428.637 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1813.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1429.7031487763763 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.2220896043731955 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.9989649737714945 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.62204724409449 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23428.637 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2368.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1813.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 47.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 297.6240539495847 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 199.94824868857472 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 90.695 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 50 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 50 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review

