3M™ PELTOR™ Charging Cable FR09 for Lite-Com BRS Headset Battery ACK053, 1 EA/Case
Battery Charging Cable for Lite-Com Plus Headsets via USB.
Special Price
$85.14
Regular Price
$100.17
| UPC | 07318640063655 |
|---|---|
| 3M ID | 7100075611 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- Charging cable for Lite-Com BRS Headset Battery ACK053
- 1 each/case
- To be used with battery packs
- 3M™ PELTOR™ spare part
| 3M ID | 7100075611 |
|---|---|
| Keywords | 3M, PELTOR, Charging Cables, Battery Charging Cable, Communication Headsets, PELTOR Communication Headsets, Battery Packs, Spare Part, Hearing Protection, Communication Solutions, Safety, Personal Safety, Elite Tactical Military Teams, Law Enforcement Agencies, Protective Communication Solutions, Worker Safety, Productivity. |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Compatible Radio Brands | Non Pertinent |
| Product Number | FR09 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.346456693 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.330708661 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.968503937 |
| Base - Metric Gross Weight | 128.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 85.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 110.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 50.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 28.528600364287342 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2821916955966433 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.192684017149583 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.3464566929133857 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.330708661417323 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.968503937007874 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 467.5 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 87.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 85.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 110.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 50.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
Write Your Own Review


