3M™ PELTOR™ Cell Phone Patch Cord FL6CS 1 EA/Case
This convenient listen-only patch cord works with the 3M™ PELTOR™ LiteCom Plus and Pro II Headsets, providing a 2.5mm stereo outlet for use with portable music or entertainment devices.
Special Price
$109.06
Regular Price
$128.30
| UPC | 07318640042759 |
|---|---|
| 3M ID | 7000107804 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Use this 2.5mm stereo patch cord with the 3M™ Peltor™ PowerCom 2-Way Radio Headset series to connect to most cell phones. • Connects to most cell phones • 2.5mm stereo patch cord • Works with 3M™ Peltor™ PowerCom 2-Way Radio Headset series
- Patch cable for use with the 3M™ PELTOR™ LiteCom Plus and LiteCom Pro II Headsets
- 2.5mm plug
- CAUTION: Not certified for Intrinsic Safety
- Listen-only cable
| 3M ID | 7000107804 |
|---|---|
| Keywords | XH001652052,Protective Communications,CE Approved,PeltorPowerCom 2-Way Radio Headsets,PELTORCell Phone Patch Cord FL6CS,Safety,Mining & Metallurgy,Connectors & Cables,Assembly,Demolition,Electrical,Machine Operations,Remediation,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible Radio Brands | 2.5mm auxiliary port |
| Product Color | Black |
| Product Number | FL6CS |
| Product Type | simple |
| Purpose | Exclude |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Demolition Electrical Machine Operation Remediation |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.393700787 |
| Base - Customary Length Dimension | 10.62992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.921259843 |
| Base - Metric Gross Weight | 54.27 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 270.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 125.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 20.595513631972146 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.11964486968773307 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.10361726322689246 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.3937007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.62992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.921259842519685 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 337.5 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 47.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 270.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 125.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 652.6489430931617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.461748904638762 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.180863161344623 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10695.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.931 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.35 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.155 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.3 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.23 M |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 78 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |
Write Your Own Review

