3M™ PELTOR™ Cable FL6CE/1, with Stereo 3.5 mm Plug, 80 ea/Case
Cable to connect select 3M™ PELTOR™ Headsets to consumer devices utilizing a 3.5mm jack.
Special Price
$8.59
Regular Price
$10.10
| UPC | 07318640054929 |
|---|---|
| 3M ID | 7000108359 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- 3.5mm to 3.5mm stereo connection cable
- Cable with 3.5mm stereo plug
- For use with select 3M™ PELTOR™ Headsets
| 3M ID | 7000108359 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Compatible Radio Brands | 3.5mm auxiliary port |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.393700787 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.086614173 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.921259843 |
| Base - Metric Gross Weight | 46.27 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 180.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 125.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.730342421314765 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.10200788871294286 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08598028225210226 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.3937007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.086614173228346 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.921259842519685 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 225.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 39.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 180.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 125.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 652.6489430931617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.639916055025353 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.878422580168181 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10695.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.919 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.12 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.155 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.3 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.23 M |
| Shipper - Item Quantity | 80 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BAG |
Write Your Own Review


