3M™ PELTOR™ Boom Microphone MT7V/1, 20 ea/Case
The 3M™ PELTOR™ Boom Microphone MT7V/1 enables clear communication when using a 3M™ Versaflo™ M-300 Series Respirator Hard Hat. The MT7V/1 Boom Microphone is compatible with most MT7 series 3M™ PELTOR™ Protective Communication Headsets. This noise-cancelling speech microphone enables clear communication in noisy environments.
Special Price
$125.87
Regular Price
$148.08
| UPC | 07318640067035 |
|---|---|
| 3M ID | 7100099097 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies innovative solutions to numerous industries worldwide including elite tactical military teams and law enforcement agencies. The PELTOR brand is built tough for the working professional. Contact us today to discover how PELTOR protective communication solutions can help keep workers safe while promoting productivity.
- Noise-cancelling microphone for clear communication in noisy environments
- For use with the 3M™ Versaflo™ M-300 Series Hard Hat
- Compatible with most 3M™ PELTOR™ Headsets that have a 3M Product Number starting with MT7 (not compatible with CH-3 headsets)
- Microphone includes three adjustment points to fit to a wide range of head sizes
- Easily snaps into the rim of the hard hat
- Hard hat attachment plates are included for the assembly of a 3M™ PELTOR™ Headset to the hard hat
- This accessory is included in the NIOSH approvals for M-300 series configurations
| 3M ID | 7100099097 |
|---|---|
| Keywords | PELTOR |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Compatible Radio Brands | Non Pertinent |
| Hearing Protection Style | Hard Hats |
| Hearing Protection Type | Hard Hat Attached |
| Product Color | Black |
| Product Number | MT7V/1 |
| Product Series | MT Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.787401575 |
| Base - Customary Length Dimension | 13.77952756 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.921259843 |
| Base - Metric Gross Weight | 149.75 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 350.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 125.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 53.39577608289075 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3301422376218542 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.29762405394958474 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.7874015748031497 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 13.779527559055119 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.921259842519685 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 875.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 135.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 350.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 125.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 652.6489430931617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.083452484000117 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.952481078991695 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10695.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.213 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.7 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 155.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 230.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
Write Your Own Review


