3M™ PELTOR™ Boom Microphone, MT73/1, 1 EA/CS
The 3M™ PELTOR™ Boom Microphone, MT73/1, is a dynamic noise-canceling microphone that offers water resistance, improved performance in wind, and improved speech intelligibility.
Special Price
$104.87
Regular Price
$123.38
| UPC | 07318640067547 |
|---|---|
| 3M ID | 7100112094 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- Dynamic noise-cancelling boom microphone
- Water and Dust Resistant (IP68)
- Improved communications in windy environments
- Easy to clean
| 3M ID | 7100112094 |
|---|---|
| Keywords | 3M, PELTOR, Wind Protection Screens, Microphone Wind Noise, Wind Noise Reduction, Microphone Protection, 3M PELTOR Microphones, Wind Interference, Transmission Interference, Sound Distortion, High Wind Environments, Microphone Noise Protection, Safety Markets, Personal Safety??, Microphone Accessories. |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Compatible Radio Brands | Non Pertinent |
| Product Number | MT73/1 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.968503937 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.81102362 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.724409449 |
| Base - Metric Gross Weight | 230.75 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 120.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 109.84273937051812 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.508716669991605 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4761984863193356 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.968503937007874 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.724409448818897 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.8 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 216.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 120.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 652.6489430931617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.566672120168159 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.761984863193356 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10.695 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 2.525 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.16 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 155.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 230.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
Write Your Own Review

