3M™ PELTOR™ Audio Input Cable FL6M, 2.5mm Mono Plug, 1 ea/cs
Use this 2.5mm Mono plug with 3M™ PELTOR™ Headsets to connect to speaker microphones, VHF/UHF radios or personal entertainment devices; comes with 36-inch straight cable.
Special Price
$37.38
Regular Price
$43.98
| UPC | 07318640010956 |
|---|---|
| 3M ID | 7000107806 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Connect to speaker microphones, VHF/UHF radios or personal entertainment devices 2.5mm mono plug 36 inch straight cable
- A patch cable that connects certain PELTOR headsets to microphones, radios or other personal entertainment devices (listen only)
- For use with PELTOR headsets that have an available J22 auxiliary port
- Convenient 2.5mm mono plug is compatible with many common devices
- 36-inch straight cable
- Meets UL specifications
| 3M ID | 7000107806 |
|---|---|
| Keywords | XH001652094,Protective Communications,CE Approved,PeltorHT SeriesListen Only Headsets,PELTORAudio Input Cable FL6M,2.5mm Mono Plug,Safety,Mining & Metallurgy,Connectors & Cables,Facility Maintenance,pelt or,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible Radio Brands | 2.5mm auxiliary port |
| Product Color | Black |
| Product Number | FL6M |
| Product Type | simple |
| Purpose | Exclude |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Facility Maintenance |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.787401575 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.086614173 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.724409449 |
| Base - Metric Gross Weight | 29.27 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 180.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 120.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 26.362257448924346 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06452930414151367 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04850169768067307 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.7874015748031497 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.086614173228346 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.724409448818897 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 432.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 22.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 180.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 120.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 652.6489430931617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.382059314622069 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.700339536134614 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10.695 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 6.07 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.4 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.155 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.3 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.23 M |
| Shipper - Item Quantity | 200 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


