3M™ PELTOR™ Audio Input Cable FL6H, 3.5mm Mono Plug 1 EA/Case
Use this 3.5mm Mono plug with 3M™ PELTOR™ Headsets to connect to speaker microphones, VHF/UHF radios or personal entertainment devices; comes with 36-inch straight cable.
Special Price
$37.83
Regular Price
$44.50
| UPC | 07318640000629 |
|---|---|
| 3M ID | 7000107805 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Connect to speaker microphones, VHF/UHF radios or personal entertainment devices 3.5mm mono plug 36 inch straight cable
- A patch cable that connects certain PELTOR headsets to microphones, radios or other personal entertainment devices (listen only)
- For use with PELTOR headsets that have an available J22 auxiliary port
- Convenient 3.5mm mono plug is compatible with many common devices
- 36-inch straight cable
- Meets UL specifications
| 3M ID | 7000107805 |
|---|---|
| Keywords | XH001652078,Protective Communications,CE Approved,PeltorHT SeriesListen Only Headsets,PELTORAudio Input Cable FL6H,3.5mm Mono Plug,Safety,Mining & Metallurgy,Connectors & Cables,pelt or,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible Radio Brands | 3.5mm auxiliary port |
| Product Color | Black |
| Product Number | FL6H |
| Product Type | simple |
| Purpose | Exclude |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Automotive General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.393700787 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.086614173 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.921259843 |
| Base - Metric Gross Weight | 29.27 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 180.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 125.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.730342421314765 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06452930414151367 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05070632030252185 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.3937007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.086614173228346 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.921259842519685 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 225.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 23.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 180.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 125.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CABL |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 652.6489430931617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.395287050353161 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.14126406050437 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10.695 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 6.076 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.6 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 155.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 230.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 200 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


