3M™ PELTOR™ Airplane PTT Adapter, FL5006-02 GB, 1 EA/CS
Find the 3M™ PELTOR™ Push-To-Talk (PTT) Adapter that fits your needs and compatible products.
Special Price
$263.30
Regular Price
$309.77
| UPC | 07318640042865 |
|---|---|
| 3M ID | 7000039660 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Effective communication is important to every workplace. You need to know that your communication headset and 2-way radio will perform when it counts. Industrial teams choose 3M™ PELTOR™ Push-To-Talk Adapters because they deliver push-to-talk functionality between 3M™ PELTOR™ Communications Headsets and selected 2-way communication radios. Small in size but big on form and function, these adapters offer distinct tactile feedback when the Push-To-Talk button is pressed. Plus they’re built with all the rugged durability you expect from the 3M PELTOR Brand.
- Assortment for selected 2-way communication radios
- Compatible with various 3M™ PELTOR™ Communication Headsets
| 3M ID | 7000039660 |
|---|---|
| Part number | FL5006-02 GB |
| Keywords | Pushback |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Compatible Radio Brands | Non Pertinent |
| Product Color | Green |
| Product Number | FL5006-02 GB |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.74015748 |
| Base - Customary Length Dimension | 8.42519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.905511811 |
| Base - Metric Gross Weight | 426.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 95.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 214.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 150.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 186.12241948893347 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9391692369075785 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5842249947899256 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.4251968503937 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.905511811023622 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3.05 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 265.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 95.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 214.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 150.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2299.5699534706155 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.277950663058993 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.842249947899256 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.15748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.598425196850394 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37683.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.662 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.65 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 230.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 512.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 320.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 75547.39518927857 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 261.2279390854833 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 116.84499895798511 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.78740157480315 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.238 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 53.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1290.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


