3M™ Particulate Welding Respirator 8212, N95 with Faceseal 80 ea/Case
3M™ 8000 Cup Series Specialty Particulate Respirators are lightweight, disposable respirators designed to provide convenient, reliable respiratory protection in situations where specialty respiratory protection is warranted and can provide protection from certain oil and non-oil based particles, nuisance levels of organic vapors* or nuisance levels of acid gases**.
Special Price
$623.11
Regular Price
$733.07
| UPC | 50051138541410 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002027 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Suggested applications: welding, soldering, grinding, sanding, sweeping, bagging and other dusty or arid operations. Respirators with valves are ideally suited for work settings that involve heat, humidity, or long periods of wear. *3M™ recommended for relief against nuisance levels of organic vapors. Nuisance level refers to concentrations less than the OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower. **3M™ recommended for relief against nuisance levels of acid gases. Nuisance level refers to concentrations not exceeding OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower.
- Designed to meet NIOSH certification standards.
- Some models available with 3M™ Cool Flow™ Exhalation Valve to help release warm and moist exhaled breath from inside the respirator
- Adjustable noseclip options help provide a custom and secure seal
- Some models available with fully adjustable buckle straps or dual elastic headbands for maximum comfort and effectiveness.
- 3M proprietary filter media designed for ease of breathing.
- Some models available with Activated Carbon Filter layer for the control of nuisance level organic vapors*
- Some models available with flame resistant layers for applications such as welding or soldering which combines with cake resistant filter media to help prevent caking of particles when sanding or grinding.
| 3M ID | 7000002027 |
|---|---|
| Part number | 54141 |
| Keywords | 70070708998,Disposable Respirators,N95,Particulate Welding Respirator 8212,Particulate Welding Respirator 8212,N95,Agricultural Production,Airborne Biological Particles,Bagging,Dry Chemical Handling,Foundry Operations,Grinding,Metal Repair,Petrochemical Manufacturing,Pharmaceutical Manufacturing,Processing of Minerals,Sanding,Textile Operations,Mask,Masks,Dust Mask,Dust Masks,Face Mask,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Color Family | White |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Features | 3M™ Cool Flow™ Valve Adjustable Buckle Straps Advanced Electrostatic Media Faceseal N100 Required Welding Web |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Maintenance Free | Yes |
| NIOSH Approval Number | TC-84A-0454 |
| Organic Vapor Reduction | No |
| Product Number | 54141 |
| Product Series | 8000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Agricultural Production Airborne Biological Particles Bagging Dry Chemical Handling Foundry Operation Grinding Metal Repair Petrochemical Manufacturing Pharmaceutical Manufacturing Processing of Minerals Sanding Textile Operations Welding |
| Recommended Industry | Agricultural General Manufacturing Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Style | Cup |
| Respirator Size | Standard |
| Shelf Life | 3.0 Year |
| Strap Attachment Type | Adjustable Buckle |
| Strap Material | Braided Elastic |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1080 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 8.098425197 |
| Base - Metric Gross Weight | 30.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.065 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.57 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 76.93501410624869 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.06702052770420279 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.06702052770420279 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 8.098425196850394 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1260.739 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 30.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 12.065 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 20.57 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 403.504557009114 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9519560481143013 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6702052770420278 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.511811023622048 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.677165354330708 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6612.255 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 304.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.127 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.267 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.195 M |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3815.2008193780166 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.88021992080687 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.3616422163362225 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 62519.94 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.028 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.432 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.29 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.531 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.406 M |
| Shipper - Item Quantity | 80 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 80 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 102763.98505552916 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 244.71311102521412 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 128.67941319206935 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.78740157480315 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.684 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 58.368 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.29 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1920 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1920 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


