3M 8577 Particulate Respirator, P95, With Nuisance Level Organic Vapor Relief 80 Ea/Case
3M™ 8000 Cup Series Specialty Particulate Respirators are lightweight, disposable respirators designed to provide convenient, reliable respiratory protection in situations where specialty respiratory protection is warranted and can provide protection from certain oil and non-oil based particles, nuisance levels of organic vapors* or nuisance levels of acid gases**.
Special Price
$457.21
Regular Price
$537.89
| UPC | 50051138543711 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002062 |
| Packaging | Carton |
3M 8577 Particulate Respirator, P95, With Nuisance Level Organic Vapor Relief 80 Ea/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M 8577 Respirator, P95 Mask
Suggested applications: welding, soldering, grinding, sanding, sweeping, bagging and other dusty or arid operations. Respirators with valves are ideally suited for work settings that involve heat, humidity, or long periods of wear. *3M™ recommended for relief against nuisance levels of organic vapors. Nuisance level refers to concentrations less than the OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower. **3M™ recommended for relief against nuisance levels of acid gases. Nuisance level refers to concentrations not exceeding OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower.
- Designed to meet NIOSH certification standards.
- Some models available with 3M™ Cool Flow™ Exhalation Valve to help release warm and moist exhaled breath from inside the respirator
- Adjustable noseclip options help provide a custom and secure seal
- Some models available with fully adjustable buckle straps or dual elastic headbands for maximum comfort and effectiveness.
- 3M proprietary filter media designed for ease of breathing.
- Some models available with Activated Carbon Filter layer for the control of nuisance level organic vapors*
- Some models available with flame resistant layers for applications such as welding or soldering which combines with cake resistant filter media to help prevent caking of particles when sanding or grinding.
| 3M ID | 7000002062 |
|---|---|
| Part number | 54371 |
| Keywords | 70070757946,Disposable Respirators,P95,Particulate Respirator 8577,Nuisance Level Organic Vapor Relief,Energy,Manufacturing,Mining,Oil & Gas,Safety,Transportation,Electrical Construction & Maintenance,Oil & Gas,Power Distribution,Nuisance Level Organic Vapors,Personal Safety,Woodworking,Assembly & Mechanical,Cleaning,Mask,Masks,Dust Mask,Dust Masks,Face Mask,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Color Family | White |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Features | 3M™ Cool Flow™ Valve Advanced Electrostatic Media Environment - Hot or Humid M Noseclip OV Reduction P-series Filter |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Maintenance Free | Yes |
| Material | Carbon Filter |
| Organic Vapor Reduction | Yes |
| Product Number | 54371 |
| Product Series | 8000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Composite Finishing Final Finish Paint Preparation Welding |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Style | Cup |
| Respirator Size | Standard |
| Shelf Life | 3.0 Year |
| Strap Attachment Type | Stapled |
| Strap Material | Braided Elastic |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1080 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.4 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.2 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 19.7 G |
| Base - Metric Height Dimension | 60.96 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 132.08 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 74.87997850011448 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.04343106565042088 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.04343106565042088 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.4 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.2 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1227.063 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 19.7 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 60.96 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 132.08 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 266.16653233306465 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6280969849647162 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.43431065650420886 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.503937007874017 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4361.688 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 197.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.127 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.216 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.159 M |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2594.394944695401 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.899570136067324 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.474485252033671 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.409448818897637 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.188976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 42514.516 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.676 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.576 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.239 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.531 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.335 M |
| Shipper - Item Quantity | 80 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 80 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100262.01154764515 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 238.0992431596678 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 121.60698382117847 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.643 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 55.16 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 2800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 35 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review


