3M™ Particulate Respirator 8577, P95 w/Nuisance Level Organic Vapor Relief, Vending 1/PK, 32 PKS EA/Case
3M™ 8000 Cup Series Specialty Particulate Respirators are lightweight, disposable respirators designed to provide convenient, reliable respiratory protection in situations where specialty respiratory protection is warranted and can provide protection from certain oil and non-oil based particles, nuisance levels of organic vapors* or nuisance levels of acid gases**.
Special Price
$6.55
Regular Price
$7.70
| UPC | 00051141559599 |
|---|---|
| 3M ID | 7100073956 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Suggested applications: welding, soldering, grinding, sanding, sweeping, bagging and other dusty or arid operations. Respirators with valves are ideally suited for work settings that involve heat, humidity, or long periods of wear. *3M™ recommended for relief against nuisance levels of organic vapors. Nuisance level refers to concentrations less than the OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower. **3M™ recommended for relief against nuisance levels of acid gases. Nuisance level refers to concentrations not exceeding OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower.
- Designed to meet NIOSH certification standards.
- Some models available with 3M™ Cool Flow™ Exhalation Valve to help release warm and moist exhaled breath from inside the respirator
- Adjustable noseclip options help provide a custom and secure seal
- Some models available with fully adjustable buckle straps or dual elastic headbands for maximum comfort and effectiveness.
- 3M proprietary filter media designed for ease of breathing.
- Some models available with Activated Carbon Filter layer for the control of nuisance level organic vapors*
- Some models available with flame resistant layers for applications such as welding or soldering which combines with cake resistant filter media to help prevent caking of particles when sanding or grinding.
| 3M ID | 7100073956 |
|---|---|
| Keywords | 70071622578,Disposable Respirators,P95,Particulate Respirator 8577,P95,Particulate Respirator 8577,P95 w,nuisance lvl organic vapor relief for vending 1 EA,Pack,32 Packs,Manufacturing,Safety,Nuisance Level Organic Vapors,Woodworking,Assembly & Mechanical,Cleaning,Mask,Masks,Dust Mask,Dust Masks,Face Mask,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Features | 3M™ Cool Flow™ Valve Advanced Electrostatic Media Environment - Hot or Humid M Noseclip OV Reduction P-series Filter |
| Maintenance Free | Yes |
| Material | Carbon Filter |
| Organic Vapor Reduction | Yes |
| Product Number | VP8577 |
| Product Series | 8000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning |
| Recommended Industry | General Manufacturing Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Style | Cup |
| Respirator Size | Standard |
| Shelf Life | 3.0 Year |
| Strap Attachment Type | Stapled |
| Strap Material | Braided Elastic |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 32.795 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.969 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.24 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 126.89997427238949 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0723005988835306 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0423287543394965 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.35 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2079.518 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 19.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.969 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2594.394944695401 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.450013940931149 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.354520138863888 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.409448818897637 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.188976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 42514.516 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1564.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 614.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 32 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 32 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 149.91433828571675 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 47.408204860236076 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 21.504 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1120 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 35 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review


