3M™ Particulate Respirator 8293, P100 20 EA/Case
3M™ 8000 Cup Series Specialty Particulate Respirators are lightweight, disposable respirators designed to provide convenient, reliable respiratory protection in situations where specialty respiratory protection is warranted and can provide protection from certain oil and non-oil based particles, nuisance levels of organic vapors* or nuisance levels of acid gases**.
Special Price
$250.31
Regular Price
$294.48
| UPC | 50051138543360 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002055 |
| Packaging | Each |
3M™ Particulate Respirator 8293, P100 20 EA/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Suggested applications: welding, soldering, grinding, sanding, sweeping, bagging and other dusty or arid operations. Respirators with valves are ideally suited for work settings that involve heat, humidity, or long periods of wear. *3M™ recommended for relief against nuisance levels of organic vapors. Nuisance level refers to concentrations less than the OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower. **3M™ recommended for relief against nuisance levels of acid gases. Nuisance level refers to concentrations not exceeding OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower.
- NIOSH APPROVED: Highest rated filtration efficiency. Provides reliable respiratory protection of at least 99.97% filtration efficiency against certain oil and non oil based particles.
- COMFORTABLE: The foam face seal along with the fully adjustable straps, are designed to help enhance user comfort and may increase wearability.
- 3M COOL FLOW EXHALATION VALVE: Reduces heat build-up inside the respirator. Making it suitable for work situations involving heat, humidity, or long periods of wear.
- ADVANCED ELECTROSTATICALLY CHARGED: microfiber filter media, designed for ease of breathing.
- CONVENIENCE: Individually packaged and compatible with a variety of protective eyewear and hearing protection.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000002055 |
|---|---|
| Part number | 64336 |
| Keywords | 70070757474,Disposable Respirators,P100,Particulate Respirator 8293,P100,Particulate Respirator 8293,P100,Energy,Mining,Oil & Gas,Safety,Transportation,Electrical Construction & Maintenance,Oil & Gas,Power Distribution,Dust & other Particles,Personal Safety,Assembly & Mechanical,Lead Abatement,Pharmaceutical Manufacturing,Mask,Masks,Dust Mask,Dust Masks,Face Mask,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Color Family | White |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Features | 3M™ Cool Flow™ Valve Adjustable Buckle Straps Advanced Electrostatic Media Faceseal P-series Filter P100 Required |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Maintenance Free | Yes |
| Organic Vapor Reduction | No |
| Product Number | 64336 |
| Product Series | 8000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Composite Finishing Final Finish Lead Abatement Paint Preparation Pharmaceutical Manufacturing Welding |
| Recommended Industry | General Manufacturing Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Style | Cup |
| Respirator Size | Standard |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Strap Attachment Type | Adjustable Buckle |
| Strap Material | Braided Elastic |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 11.3 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.3 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 68.039 G |
| Base - Metric Height Dimension | 28.702 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.842 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 194.9249725271104 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.15000031856796886 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0639340560336145 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.3 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3194.248 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 29.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 28.702 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.842 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2211.611061017398 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.060016199126101 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.27868112067229 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36241.812 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.388 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.58 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 158.73282877311186 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 51.1472448268916 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 23.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


