3M™ Particulate Respirator 8271, P95 80 EA/Case
3M™ 8000 Cup Series Specialty Particulate Respirators are lightweight, disposable respirators designed to provide convenient, reliable respiratory protection in situations where specialty respiratory protection is warranted and can provide protection from certain oil and non-oil based particles, nuisance levels of organic vapors* or nuisance levels of acid gases**.
Special Price
$355.16
Regular Price
$417.84
| UPC | 50051138542851 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002047 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Suggested applications: welding, soldering, grinding, sanding, sweeping, bagging and other dusty or arid operations. Respirators with valves are ideally suited for work settings that involve heat, humidity, or long periods of wear. *3M™ recommended for relief against nuisance levels of organic vapors. Nuisance level refers to concentrations less than the OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower. **3M™ recommended for relief against nuisance levels of acid gases. Nuisance level refers to concentrations not exceeding OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower.
- NIOSH APPROVED: For at least 95 percent filtration efficiency against certain oil and non-oil based particles.
- COMFORTABLE: Braided headbands with dual point attachment help provide a comfortable and secure seal. M-noseclip adjusts easily for fewer presure points.
- 3M COOL FLOW EXHALATION VALVE: Reduces heat build-up inside the respirator. Making it suitable for work situations involving heat, humidity, or long periods of wear.
- ADVANCED ELECTRET MEDIA is designed for ease of breathing and the cup shape design helps make the respirator feel spacious and durable.
- SUGGESTED APPLICATIONS: Grinding, sanding, sweeping, bagging, and other dusty/oily operations
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000002047 |
|---|---|
| Part number | 54285 |
| Keywords | 70070710838,Disposable Respirators,P95,Particulate Respirator 8271,P95,Particulate Respirator 8271,P95,Construction,Energy,Mining,Oil & Gas,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Personal Safety,Assembly & Mechanical,Cleaning,Dry Chemical Handling,Paper Processing,Petrochemical Manufacturing,Pharmaceutical Manufacturing,Mask,Masks,Dust Mask,Dust Masks,Face Mask,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Color Family | White |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Features | 3M™ Cool Flow™ Valve Advanced Electrostatic Media Environment - Hot or Humid Faceseal M Noseclip P-series Filter |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Maintenance Free | Yes |
| Organic Vapor Reduction | No |
| Product Number | 54285 |
| Product Series | 8000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Dry Chemical Handling Paper Processing Petrochemical Manufacturing Pharmaceutical Manufacturing |
| Recommended Industry | Construction Design & Construction Food Processing General Manufacturing Industrial Maintenance Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Style | Cup |
| Respirator Size | Standard |
| Shelf Life | 3.0 Year |
| Strap Attachment Type | Stapled |
| Strap Material | Braided Elastic |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.2 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.6 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 19.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 55.88 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 116.84 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 60.720028920372805 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.04210829207731162 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.04210829207731162 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.2 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.6 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 995.023 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 19.1 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 55.88 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 116.84 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 312.99212598425197 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6000982776672368 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.42108292077311615 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5129.022 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 191.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.127 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.254 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.159 M |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3028.603171379571 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.630606176201773 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.3686633661849292 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.188976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 49629.914 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.554 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.528 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.531 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.335 M |
| Shipper - Item Quantity | 80 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 80 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 187.39292285714595 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 94.32257425317802 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 42.784 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 28 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review

