3M 8247 Particulate Respirator, R95, with Nuisance Level Organic Vapor Relief, 120 EA/Case
3M™ 8000 Cup Series Specialty Particulate Respirators are lightweight, disposable respirators designed to provide convenient, reliable respiratory protection in situations where specialty respiratory protection is warranted and can provide protection from certain oil and non-oil based particles, nuisance levels of organic vapors* or nuisance levels of acid gases**.
Special Price
$539.41
Regular Price
$634.60
| UPC | 50051138543582 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002060 |
| Packaging | Carton |
3M 8247 Particulate Respirator, R95, with Nuisance Level Organic Vapor Relief, 120 EA/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M 8247 Mask, Particulate Respirator R95
Suggested applications: welding, soldering, grinding, sanding, sweeping, bagging and other dusty or arid operations. Respirators with valves are ideally suited for work settings that involve heat, humidity, or long periods of wear. *3M™ recommended for relief against nuisance levels of organic vapors. Nuisance level refers to concentrations less than the OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower. **3M™ recommended for relief against nuisance levels of acid gases. Nuisance level refers to concentrations not exceeding OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower.
- NIOSH APPROVED: R95 Approved filtering facepiece particulate respirator Carbon filter provides relief against nuisance levels of organic vapors.
- COMFORTABLE: Advanced electrotatic media is designed for ease of breating and lightweight construction to promote greater worker acceptance and may help increase wear time.
- DURABLE: Collapse resistant shell offers increased durability.
- SUGGESTED APPLICATIONS: Grinding, bagging, sanding, sweeping in oil and non oil environments and other dusty operations.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000002060 |
|---|---|
| Part number | 54358 |
| Keywords | 70070757722,Disposable Respirators,R95,Particulate Respirator 8247,R95,Particulate Respirator 8247,R95,with Nuisance Level Organic Vapor Relief,Nuisance Level Organic Vapors,Personal Safety,Woodworking,Agricultural Production,Aluminum Smelting,Brewing Operations,Dry Chemical Handling,Paper Processing,Pharmaceutical Manufacturing,Mask,Masks,Dust Mask,Dust Masks,Face Mask,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Color Family | Gray |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Exhalation Valve | No |
| Features | Advanced Electret Media Braided Comfort Strap M Noseclip Stapled Headband |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Maintenance Free | Yes |
| Material | Carbon Filter |
| Organic Vapor Reduction | Yes |
| Product Number | 54358 |
| Product Series | 8000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Agricultural Production Aluminum Smelting Brewing Operations Dry Chemical Handling Paper Processing Pharmaceutical Manufacturing |
| Recommended Industry | Agricultural General Manufacturing Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Style | Cup |
| Respirator Size | Standard |
| Shelf Life | 3.0 Year |
| Strap Attachment Type | Stapled |
| Strap Material | Braided Elastic |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.625 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 15.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 57.15 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 117.475 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 57.23435265768169 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03306933932773164 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.03306933932773164 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.625 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 937.903 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 15.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 57.15 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 117.475 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 263.38555826717953 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8280562567664002 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6613867865546328 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.606299212598426 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4316.116 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 300.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.244 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.133 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.133 M |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1955.7784725805673 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.776111269243793 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.9683207193277963 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.5748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.141732283464567 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32049.467 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.62 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.8 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.421 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.283 M |
| Shipper - Item Quantity | 120 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 120 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 238.0992431596678 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 142.85954589580066 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 64.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


