3M™ Particulate Respirator 8246, R95, with Nuisance Level Acid Gas Relief 120 EA/Case
3M™ 8000 Cup Series Specialty Particulate Respirators are lightweight, disposable respirators designed to provide convenient, reliable respiratory protection in situations where specialty respiratory protection is warranted and can provide protection from certain oil and non-oil based particles, nuisance levels of organic vapors* or nuisance levels of acid gases**.
Special Price
$539.48
Regular Price
$634.68
| UPC | 50051138543575 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002059 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Suggested applications: welding, soldering, grinding, sanding, sweeping, bagging and other dusty or arid operations. Respirators with valves are ideally suited for work settings that involve heat, humidity, or long periods of wear. *3M™ recommended for relief against nuisance levels of organic vapors. Nuisance level refers to concentrations less than the OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower. **3M™ recommended for relief against nuisance levels of acid gases. Nuisance level refers to concentrations not exceeding OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower.
- NIOSH APPROVED: R95
- CARBON LAYER: Helps reduce nuisance levels of acid gases. Nuisance level refers to concentrations not exceeding OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits.
- COLLAPSE RESISTANT SHELL: Offers increased durablility
- TWO-STRAP DESIGN: With four point staple attachment helps provide a secure seal
- COMPATIBLE: With a variety of protective eyewear and hearing protection
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000002059 |
|---|---|
| Keywords | 70070757714,Disposable Respirators,R95,Particulate Respirator 8246,Nuisance Level Acid Gas Relief 1,Energy,Mining,Oil & Gas,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Oil & Gas,Power Distribution,Nuisance Level Acid Gas,Personal Safety,Agricultural Production,Aluminum Smelting,Brewing Operations,Dry Chemical Handling,Paper Processing,Mask,Masks,Dust Mask,Dust Masks,Face Mask,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Color Family | Blue |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Exhalation Valve | No |
| Features | AG Reduction Advanced Electrostatic Media |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Maintenance Free | Yes |
| Material | Carbon Filter |
| NIOSH Approval Number | TC-84A-1350 |
| Organic Vapor Reduction | No |
| Product Number | 8246 |
| Product Series | 8000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Agricultural Production Aluminum Smelting Brewing Operations Dry Chemical Handling Paper Processing |
| Recommended Industry | Agricultural Oil & Gas |
| Respirator Style | Cup |
| Respirator Size | Standard |
| Shelf Life | 3.0 Year |
| Strap Attachment Type | Stapled |
| Strap Material | Braided Elastic |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 21.55 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 16.298160549077004 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.047509617500841116 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.024030386578151656 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 267.079 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 263.38555826717953 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8210014643764841 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4806077315630331 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.606299212598426 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4316.116 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 218.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.3 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1955.7784725805673 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.7011541001009345 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.8836463893781987 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.5748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.141732283464567 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32049.467 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.586 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.308 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 120 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 120 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 242.50848840336533 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 103.81127001761516 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 47.088 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


