3M™ Particulate Respirator 8214, N95, with Faceseal and Nuisance Level Organic Vapor Relief 80 EA/Case
3M™ 8000 Cup Series Specialty Particulate Respirators are lightweight, disposable respirators designed to provide convenient, reliable respiratory protection in situations where specialty respiratory protection is warranted and can provide protection from certain oil and non-oil based particles, nuisance levels of organic vapors* or nuisance levels of acid gases**.
Special Price
$748.90
Regular Price
$881.06
| UPC | 50051138661927 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002083 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Suggested applications: welding, soldering, grinding, sanding, sweeping, bagging and other dusty or arid operations. Respirators with valves are ideally suited for work settings that involve heat, humidity, or long periods of wear. *3M™ recommended for relief against nuisance levels of organic vapors. Nuisance level refers to concentrations less than the OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower. **3M™ recommended for relief against nuisance levels of acid gases. Nuisance level refers to concentrations not exceeding OSHA PEL or applicable government occupational exposure limits, whichever is lower.
- Designed to meet NIOSH certification standards.
- Some models available with 3M™ Cool Flow™ Exhalation Valve to help release warm and moist exhaled breath from inside the respirator
- Adjustable noseclip options help provide a custom and secure seal
- Some models available with fully adjustable buckle straps or dual elastic headbands for maximum comfort and effectiveness.
- 3M proprietary filter media designed for ease of breathing.
- Some models available with Activated Carbon Filter layer for the control of nuisance level organic vapors*
- Some models available with flame resistant layers for applications such as welding or soldering which combines with cake resistant filter media to help prevent caking of particles when sanding or grinding.
| 3M ID | 7000002083 |
|---|---|
| Keywords | 70070799534,Disposable Respirators,N95,Particulate Respirator 8214,Faceseal & Nuisance Level Organic Vapor Relief,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Oil & Gas,Power Distribution,Nuisance Level Organic Vapors,Welding Fumes,Personal Safety,Assembly & Mechanical,Cleaning,Foundry Operations,Grinding,Petrochemical,Processing of Minerals,Welding,Mask,Masks,Dust Mask,Dust Masks,Face Mask,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Color Family | White |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Features | 3M™ Cool Flow™ Valve Adjustable Buckle Straps Advanced Electret Media Faceseal Welding Web |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Maintenance Free | Yes |
| Material | Carbon Filter |
| NIOSH Approval Number | TC-84A-0454 |
| Organic Vapor Reduction | Yes |
| Product Number | 8214 |
| Product Series | 8000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Composite Finishing Final Finish Foundry Operation Grinding Paint Preparation Petrochemical Petrochemical Manufacturing Processing of Minerals Welding |
| Recommended Industry | General Manufacturing Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Style | Cup |
| Respirator Size | Standard |
| Shelf Life | 3.0 Year |
| Strap Attachment Type | Adjustable Buckle |
| Strap Material | Braided Elastic |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.2 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 8.251968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 36.287 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.588 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.065 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.96 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 86.23307994647486 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.07999914107902653 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.07958687664874081 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.2 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 8.251968503937007 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1413.107 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 36.1 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 5.588 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 12.065 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 20.96 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 403.504557009114 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.069903358383211 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7958687664874081 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.511811023622048 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.677165354330708 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6612.255 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 361.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.127 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.267 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.195 M |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3815.2008193780166 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.830412270823691 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.366950131899265 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 62519.94 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.459 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.888 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.29 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.531 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.406 M |
| Shipper - Item Quantity | 80 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 80 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 102763.98505552916 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 266.75933724370185 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 152.80680316558235 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.78740157480315 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.684 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 69.312 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.29 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1920 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1920 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review

