3M™ Particulate Respirator 8110S, N95 160 EA/Case
3M™ 8000 Cup Series Particulate Respirators are lightweight, disposable respirators designed to provide convenient, reliable respiratory protection in situations where particulate respiratory protection is warranted and can provide protection from certain non-oil based particles.
Special Price
$184.82
Regular Price
$217.43
| UPC | 50051138543056 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052065 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- SMALLER SIZE: Small Sized Version of the 3M 8210 Respirator Measuring 2" Height x 4. 25" Length x 5" Width
- NIOSH APPROVED: For at Least 95% Filtration Efficiency Against Certain Non-Oil Based Particles Like Dust and Smoke.
- CUSTOM FIT: Adjustable Nose Clip Helps Provide a Secure Seal. Cushioning Foam for Added Comfort on the Nose.
- EASY BREATHING: Incorporates Proprietary Technology With Advanced Electrostatically Charged Microfiber Filter Media, Designed for Easy Breathing.
- SECURE SEAL: Two-Strap Design With Dual Point Attachment Helps Provide a Secure Seal
- Applications: Grinding, sanding, sweeping, sawing, bagging, or other dusty operations as well as wildfire smoke inhalation.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000052065 |
|---|---|
| Part number | 8110S |
| Keywords | 70070757078,Disposable Respirators,Unvalved N95,Particulate Respirator 8110S,N95,Particulate Respirator 8110S,N95 160,Energy,Mining,Oil & Gas,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Oil & Gas,Power Distribution,Dust & other Particles,Personal Safety,Mask,Masks,Dust Mask,Dust Masks,Face Mask,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Color Family | White |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Exhalation Valve | No |
| Features | Advanced Electrostatic Media Nosefoam Welded Headband |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Maintenance Free | Yes |
| Organic Vapor Reduction | No |
| Product Number | 8110S |
| Product Series | 8000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Emergency & Pandemic Preparedness |
| Recommended Industry | General Manufacturing Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Style | Cup |
| Respirator Size | Small |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Strap Attachment Type | Stapled |
| Strap Material | Polyisoprene |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.997992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 4.536 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.749 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 107.95 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 42.47252588993367 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.010000168212706047 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.00992080179831949 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.997992125984252 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.696 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 50.749 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 107.95 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 224.9751999503999 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5610764572605135 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.19841603596638982 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.6299212598425195 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3686.683 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 90.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.3 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.3 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2211.611061017398 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.349957716440424 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5873282877311186 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36241.812 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2426.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 720.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 160 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 160 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99590.75036260308 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 249.12235626891166 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 63.49313150924474 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.632 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 28.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 6400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


