3M 5N11 Particulate Filter, N95 100 EA/Case
| UPC | 50051138464641 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002008 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M 5N11 Filter, Dust Mask, N95
3M™ Bayonet Particulate Prefilters are used to add particulate protection to 3M™ Bayonet Gas & Vapor cartridges. Replaceable for cost savings: these particulate filters are designed to be easily replaced for a cost-effective solution without changing out your cartridges. Use 3M™ Bayonet Particulate Prefilters with 3M™ Gas & Vapor Cartridges and the 3M™ Filter Retainer 501 to help filter certain particulates including dusts and mists. Or, use these filters with 3M™ Filter Adapter 603 and the 3M™ Filter Retainer 501 to help reduce particulate exposures only. These filters are easy to install, requiring minimal training. 3M™ Bayonet Particulate Prefilters are compatible with 3M™ Half Facepieces 6000, 6500/6500QL, 7500 Series, Full Facepieces 6000, FF-400, 7800 Series, 3M™ Scott™ AV-3000 HT and AV-3000 SureSeal Facepieces with AV-632 Bayonet Adapter, thus helping to reduce inventory needs. Help protect your workforce: 3M offers a free online tool to help you select the appropriate respirators, cartridges, and filters for your workplace respiratory hazards and contaminants and help determine cartridge change-out schedules. 3M Select and Service Life Software (www.3M.com/sls) contains more than 700 different chemicals and provides documentation of your choices. After you've determined the contaminants and exposure levels in your work environment, help protect your employees with a properly fitted 3M™ Reusable Respirator and corresponding N95 or P95 particulate filter. 3M™ Bayonet Particulate Prefilters are NIOSH-approved as either N95 or P95 particulate filters and help provide respiratory protection in environments containing certain oil (P95) and non-oil (N95) based particulates when used with 3M™ Half and Full facepieces and the 3M™ Filter Retainer, 501. These filters help provide respiratory protection from particulate contaminant concentrations up to 10 times the OSHA Permissible Exposure Limit (PEL) with half facepieces and up to 50 times the OSHA Permissible Exposure Limit (PEL) with quantitatively fit tested full facepieces. Not for use in environments that are immediately dangerous to life or health (IDLH) or require the use of a filter approved to 100 level filter efficiency (N100 to P100). Change your 3M™ Bayonet Particulate Prefilters if they become dirty, damaged, or difficult to breathe through.
- NIOSH APPROVED: For environments containing certain non-oil-based particles.
- COMPATIBLE: With 3M 5000 Series Respirators or 3M Gas and Vapor Cartridges 6000 Series which are approved for use with 3M Half Facepiece 6000, 6500 and 7500 Series or 3M Full Facepiece 6000, FF-400 or 7800S Series.
- REDUCE EXPOSURE: To particulates when used with 3M Half Facepiece 6000, 6500 and 7500 Series or 3M Full Facepiece 6000, FF-400 or 7800S Series with 3M 603 Filter Holder and 3M 501 Retainer.
- USED FOR: Certain solids such as those from processing minerals, coal, iron ore, cotton, flour, and also liquid or non-oil-based particles from sprays or certain fumes from metal heating.
- APPLICATIONS INCLUDE: Spray painting, lacquering, petrochemical manufacturing, chemical manufacturing, paper processing, boat manufacturing, lab settings, non-oil pesticide spraying, and agriculture.
- DESIGN: Low profile and lightweight design for improved comfort and worker acceptance
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000002008 |
|---|---|
| Part number | 46464 |
| Keywords | 70070614477,Reusable Respirators,N95,Respirator Filters & Cartridges,Particulate Filter 5N11,N95,Energy,Health Care,Mining,Oil & Gas,Safety,Transportation,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Oil & Gas,Power Distribution,Personal Safety,Food Processing,Facility Sanitation,Assembly & Mechanical,Cleaning,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Cartridges & Filters |
| Aerosol Type | Non-oil |
| Cartridge or Filter Type | Particulate |
| Compatible Respirator | 3M™ Full Facepieces 6000 |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| For Use With | 3M™ Cartridges 6000 Series |
| Gas & Vapor Protection Type | Non Pertinent |
| Hazard Type | Mold Particulate Silica |
| Maintenance Free | Yes |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | White |
| Particulate Protection | Asbestos |
| Product Number | 5N11 |
| Product Series | 6000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Cartridges & Filters |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Chemical Manufacturing Cleaning Composite Finishing Final Finish Manufacturing Paint Preparation Painting Pesticide Application Petrochemical Powder Charging Powder Coating Pulp & Paper Remediation Sanding Soil Preparation Spray Coating Welding Wood Processing Working in Dusty & Poisonous Atmosphere |
| Recommended Industry | Construction Design & Construction Facility Sanitation Food Processing Food Safety General Manufacturing Heavy Industrial Industrial Maintenance Marine Metal Production & Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.075984252 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.125 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.37480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 2.722 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.93 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 104.775 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 85.72 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.006000982776672368 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.005952481078991695 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.07598425196850393 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.125 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.3748031496062993 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 17333.934 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.7 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.93 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 104.775 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 85.72 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 54.96286583124348 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.15101664959664116 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05952481078991695 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.330708661417323 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.622047244094488 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5039370078740157 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 900.68 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 27.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.9 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 698.2560146222654 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.0749908116840676 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5952481078991695 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.992125984251967 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11442.366 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 941.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 270.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103557.29372876069 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 257.94084675630677 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 65.47729186890864 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.697 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 29.7 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 11000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 11000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 110 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |


