3M 60928 Organic Vapor/Acid Gas Cartridge/Filter, P100 60 EA/Case
| UPC | 50051138464702 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002009 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M 60928 Organic Vapor/Acid Gas P100 Cartridge/Filter
Versatile and simple to install: designed to enhance field of view and comfort on the job, these gas & vapor cartridges with particulate filters feature a low-profile, swept-back design. 3M™ Bayonet Gas & Vapor Cartridges with Particulate Filters are easy to install. Simply choose the cartridge type that’s suitable for your individual needs and requirements, align the connection and twist to lock into place with a quarter turn. These cartridges are compatible with 3M™ 6000 Series Half Facepieces, 6500/6500QL Series, 7500 Series, 6000 Series Full Facepieces, FF-400 Series, 7800 Series, 3M™ Scott™ AV- 3000 HT and AV-3000 SureSeal Facepieces with AV-632 Bayonet Adapter, thus helping to reduce inventory needs. Easy breathing: 3M™ Bayonet Gas & Vapor Cartridges with Particulate Filters are designed to balance breathability and long service life. Gas and vapor cartridges use carbon particles to adsorb contaminants, filtering the air that you breathe. 3M™ has designed the cartridges to be easy to breathe through and long lasting by optimizing the layers and depth of the carbon bed, geometry of the cartridge body, and carbon particle size. 3M™ Bayonet Gas & Vapor Cartridges with Particulate Filters provide protection against a wide range of gases, vapors and particulates. Designed for use in multiple industrial applications. Help protect your workforce: 3M offers a free online tool to help you select the appropriate respirators, cartridges, and filters for your workplace respiratory hazards and contaminants and help determine cartridge change-out schedules. 3M Select and Service Life Software (www.3M.com/sls) contains more than 700 different chemicals and provides documentation of your choices. 3M™ Bayonet Gas & Vapor Cartridges with Particulate Filters are NIOSH-approved to protect against particulates and help provide respiratory protection from certain gas or vapor concentrations up to 10 times the OSHA Permissible Exposure Limit (PEL) with half facepieces and up to 50 times the OSHA PEL with quantitatively fit tested full facepieces. Not for use in environments that are immediately dangerous to life or health (IDLH). Change 3M™ Bayonet Gas & Vapor Cartridges with Particulate Filters in accordance with your well-documented change-out schedule or earlier if smell, taste or irritation from contaminants is detected.
- NIOSH approved for certain organic vapors, acid gases and particulates. 3M recommended for use against radioiodine or methyl bromide.
- USE WITH 3M Half and Full Face Pieces 6000, 7000 and FF-400 Series with a bayonet-style filter/cartridge connection or 3M Scott AV-3000 HT and AV-3000 SureSeal facepieces with 3M Scott AV-632 Bayonet Adapter
- SWEPT BACK DESIGN allows an enhanced field of view and increased comfort
- VARIETY OF USES: When properly fitted, use in a variety of applications including assembly and mechanical, chemical clean-up and manufacturing, cleaning, fertilizing, hazardous waste handling, painting
- EASY TWIST ON AND OFF: Bayonet connection twist on and off easily for quick assembly and disassembly with many 3M half and full facepiece designs.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000002009 |
|---|---|
| Keywords | 70070614535,Reusable Respirators,Hydrogen sulfide,Sulfur dioxide,Organic Vapors,Chlorine,Hydrogen Fluoride,Hydrogen chloride,Chlorine dioxide,P100,Combination Cartridges,P100 Particulate Filters 6000 Series,Organic Vapor,Acid Gas Cartridge,Filter 60928,P100 60,Energy,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Cartridges & Filters |
| Aerosol Type | Oil & Non-oil |
| Cartridge or Filter Type | Acid Gas |
| Color Family | Pink |
| Compatible Respirator | 3M™ Full Facepieces 6000 |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| Features | Advanced Electret Media |
| For Use With | Reusable Respirators |
| Gas & Vapor Protection Type | Certain Organic Vapors |
| Hazard Type | Dust, mist, fumes, gases or vapours and combination hazards Mold Organic Vapor Silica |
| Maintenance Free | No |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Magenta/Yellow |
| NIOSH Filter Approval Rating | OV/P100 |
| Particulate Protection | Asbestos |
| Product Color | Pink |
| Product Number | 60928 |
| Product Series | 7000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Cartridges & Filters |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Batch-charging Chemical Clean-up Chemical Manufacturing Cleaning Fertilizing Finishing Operations Handling Hazardous Waste Handling Laboratories Maintenance Manufacturing Metal Pouring Including Exposure to Lead Painting Pesticide Application Petrochemical Pharmaceuticals Pouring Molten Metal Remediation Seal Coatings Working in Dusty & Poisonous Atmosphere |
| Recommended Industry | Food Processing Food Safety General Manufacturing Mining Nuclear Energy Pharmaceutical Transportation |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 147.033 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 49.82820595562451 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.32415227795829105 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2870418653647106 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 816.538 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 130.2 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 138.4750800997665 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6120032398252202 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5740837307294212 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.905511811023622 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.440944881889764 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2269.2 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 260.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.15 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.062 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.244 M |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2989.6910148151005 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.4491807699499 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.222511921882635 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.338582677165354 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.440944881889763 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.118110236220472 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 48992.258 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.822 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.812 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.288 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.443 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.384 M |
| Shipper - Item Quantity | 60 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 502.6539577815209 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 413.3402861251833 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 187.488 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


