3M™ One Touch™ 1100 Earplugs Refill 391-1100, 2,000 Pair/Case
3M™ 1100 Earplugs are made with soft foam and a tapered design to help provide a noise blocking seal. These earplugs are easy to roll down and insert, with the foam softening with body temperature to improve comfort over extended use. One size fits most.
Special Price
$288.15
Regular Price
$339.00
| UPC | 10080529191028 |
|---|---|
| 3M ID | 7000128165 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Slow recovery foam gives the user time to get the compressed foam cylinder (rolled down earplug) into the ear before the foam fully expands to fill the ear canal. Available with or without cords to suit user preference. Dispenser packaging option available. This product is EARfit testable to help validate the level of protection the individual user is getting.
- Made with soft foam
- Soft foam helps conform to the shape of the ear canal for a comfortable, snug fit
- Compatible with the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System
- Dispenser packaging option available for uncorded earplugs.
- CSA Class AL
- One size fits most
- *U.S. EPA specifies the NRR as the measure of hearing protector noise reduction. However, 3M makes no warranties as to the suitability of the NRR for this purpose. 3M strongly recommends personal fit testing of hearing protectors. Research suggests that users may receive less noise reduction than indicated by the attenuation label value(s) on the packaging due to variation in fit, fitting skill, and motivation of the user. Refer to applicable regulations or guidance on how to adjust attenuation label values. It is recommended that the NRR be reduced by 50% to better estimate typical protection.
| 3M ID | 7000128165 |
|---|---|
| Part number | 391-1100 |
| Keywords | 70071614104,Hearing Protection,Foam Earplugs,One TouchPro Earplug Dispensers,Earplugs 391-1100,1100 One TouchRefill 2000,Safety,Mining & Metallurgy,Roll Down Foam Earplugs,Polyurethane,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Dispenser Available | Yes |
| Earplug Material | Foam |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Bullet |
| Hearing Protection Style | Cordless |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Orange |
| Product Number | 391-1100 |
| Product Series | E-A-R Classic |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Commercial Buildings Construction General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical |
| Reusable | No |
| Roll-Down Required | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Brazil |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.361 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.003000491388336184 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.003000491388336184 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 0.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4096.766 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.361 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 12.7 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 12.7 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 647.9999711967928 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5880006976307826 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.500245694168092 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 10618.817 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 680.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Item Quantity | 500 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 500 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 500 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2756.2499298226944 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.600640129815234 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.000982776672368 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 45166.844 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.994 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.722 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 44.45 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 40.005 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86104.50291766725 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 194.00679072269227 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 144.0235866401368 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.84251968503937 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.411 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 65.328 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.139 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 48000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


