3M™ OEM Seam Sealer Tip Adapter 08206, 6/Bag, 6 Bags/Case
3M™ OEM Seam Sealer Tip Adapter allows operators to use 3M™ OEM Seam Sealer with select 3M™ Sealers. This adapter allows technicians to use 1-part seam sealers to match OEM seams, without the need for two-part application equipment.
Special Price
$9.20
Regular Price
$10.83
| UPC | 00051135082065 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045428 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ OEM Seam Sealer Tip Adapter allows operators to use 3M™ OEM Seam Sealer with select 3M™ Sealers. This adapter allows technicians to use 1-part seam sealers without the need for two-part application equipment. By connecting sealers and nozzles that are typically incompatible, this adapter makes it easier than ever to match the look of OEM seams. Superior control, versatility, and user freindliness make M™ OEM Seam Sealer Tip Adapter an excellent choice for achiveing factory-grade results.
- CONNECT VARIOUS TIPS: Use 3M™ OEM Seam Sealer Tip Adapter to connect sealers to various tips
- WORKS WITH OTHER TIPS: Works with various shapes and sizes of 3M™ OEM Seam Sealer Tips
- USE WITH SELECT SEALERS: May be used with 3M™ MSP and Urethane Sealers
- REDUCES REORDER NEEDS: 6 adapters per bag
- INCREASE SHOP PRODUCTIVITY: Helps make seam sealing applications swift, easy and efficient
| 3M ID | 7000045428 |
|---|---|
| Part number | 8206 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Applicator Nozzles & Tips |
| Material | Plastic |
| Product Color | Opaque |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 17.008 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 17.07297902784782 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03749622155240398 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.023368999791597022 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 279.776 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.6 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 138.31001087199024 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.15101664959664116 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.14021399874958215 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.1653543307086616 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2266.495 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 63.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.5 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.3 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 6 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 614.6261465751278 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3498904313580053 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.8412839924974929 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10071.918 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 612.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 381.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 200.6206585882386 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 84.12839924974928 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 38.16 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


