3M™ OEM Seam Sealer Tip, 08203, 1/2 in, Rounded, 6 per bag, 6 bags per case
| UPC | 00051135082034 |
|---|---|
| 3M ID | 7000118469 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ OEM Seam Sealer Tips reproduce seam sealer beads to closely replicate OEM factory standards. Using these tips will help save time and labor in the body shop. But more importantly, these tips will save many automotive technicians from costly rework while trying to reproduce the factory OEM seams. Tips are designed for use with 3M™ Automix™ Mixer Tip - part number 08193 (sold separately).
The Science of Better Auto Sealing from 3M3M has long been developing new ways to apply science to the lives of professionals in a range of industries including collision repair. 3M™ OEM Seam Sealer Tips are a great example – a product that delivers better results in time and quality even for the most specific jobs, and helps you get the most value and customer satisfaction from your entire operation.
- Seam sealer tips help match OEM applied seam sealer beads on repairs
- Tips make the work easier for automotive technicians
- Professional standards reduce chances of costly rework
- Tips available in a variety of sizes and styles
- Six tips included with each box
| 3M ID | 7000118469 |
|---|---|
| Part number | 8203 |
| Keywords | 8203 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Applicator Nozzles & Tips |
| Material | Plastic |
| Product Color | Opaque |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.781 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.9722224798780306 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.008335678133210222 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.00639340560336145 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 48.706 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 10.079169764638742 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.039021820406723334 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0383604336201687 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.9133858267716537 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.7086614173228346 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.881889763779528 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 165.168 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 17.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.074 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.018 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.124 M |
| Consumer - Item Quantity | 6 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 107.0000092756091 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.3000491388336184 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.2301626017210122 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.590551181102362 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.3070866141732282 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1753.416 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 136.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 104.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.142 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.147 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.084 M |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 242.50848840336533 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 162.72540034128 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 73.811 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 25452 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 25452 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 707 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 101 |


