3M™ OEM Match Air Supply Kit 33999, 10 Kits/Case
3M™ OEM Match Air Supply Kit adds the ability to spray seam sealer and NVH dampening material using a standard pneumatic applicator. Works with both 1-part and 2-part 3M products. Designed to be used with 1K or 2K 3M™ OEM Match Sprayable seam sealer tips.
Special Price
$138.21
Regular Price
$162.60
| UPC | 00068060060068 |
|---|---|
| 3M ID | 7100320196 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Match the factory appearance of textured coatings using the 3M™ OEM Match Air Supply Kit. The kit is used with an air-powered applicator to spray coatings on interior and exterior body areas including frame rails, rear body panel, strut tower, apron, rocker panels, doors, quarter panels, box sides, floor panels, and roof panels. Designed to be used with 1K or 2K 3M™ OEM Match Sprayable seam sealer tips. The 3M™ OEM Match Air Supply Kit attaches to the applicator’s air hose. The control knob allows the technician to precisely adjust the airflow and texture of the material that you spray. Works with 3M mixing nozzles and 3M™ Flex Pack Nozzles on one-part and two-part seam sealers.
- Use the 3M™ OEM Match Air Supply Kit to spray seam sealers using standard pneumatic applicators and 3M™ OEM Match Sprayable Tips.
- Helps technicians replicate the appearance of OEM seam sealers that were robotically applied at the factory.
- Atomizing tip fits neatly onto 3M™ Mixing Nozzles and 3M™ Flex Pack Nozzles. “Shark bite” grip helps keep the hose attached.
- The kit’s adjustment knob controls airflow and texture of sprayed material.
- The hose and valve attach easily to airline using a standard air quick connect.
- Kit includes reusable atomizing tips, hose, and quick-connect air coupling.
- Part of the 3M™ OEM Match family of tips and sealants that can help technicians quickly match OEM seams sealer beads.
| 3M ID | 7100320196 |
|---|---|
| Part number | 33999 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Applicator Nozzles & Tips |
| Color Family | Black |
| Material | Plastic |
| Net Weight (Imperial) | 0 |
| Net Weight (Metric) | 0 |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 12 |
| Base - Customary Width Dimension | 9 |
| Base - Metric Gross Weight | 249.929 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 161.99997754326216 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5509991272560427 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5491979505739922 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2654.704 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 249.112 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 320.9436418872838 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.013998868631763 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.4919795057399226 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5259.324 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2727.904 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2491.12 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 66943.04727192131 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 707.9991226483814 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 615.1007346089177 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 33.07086614173228 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.097 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 279.005 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 84.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1120 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 112 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


