3M™ Odor/Particulate Multipurpose Reusable Respirator 65021H1-DC, OV/P100, Mdm, 1-Fcpc and 1-pr of 60921 Crtrdg/Fltr
You often want respiratory relief when spraying varnishes or staining a deck. The 3M™ Odor/Particulate Multipurpose Reusable Respirator 65021 helps filter out the particles and certain odors you don't want to inhale, while providing comfort with adjustable features. The cartridges sit swept back for a larger field of view, and the reusable design can last from one project to the next. Give yourself the 3M™ Odor/Particulate Multipurpose Reusable Respirator 65021 for projects on your to-do list.
Special Price
$29.71
Regular Price
$34.95
| UPC | 00051141902777 |
|---|---|
| 3M ID | 7100308957 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Odor/Particulate Multi-Purpose Reusable Respirator 65021 helps filter out the particles and certain odors, while providing comfort with adjustable features. The cartridges sit swept back for a larger field of view, and the reusable design can last from one project to the next. Give yourself the 3M™ Odor/Particulate Multi-Purpose Reusable Respirator 65021 for projects on your to-do list.
- NIOSH-APPROVED OV CARTRIDGE WITH P100 FILTER filters at least 99.97% of solids and liquid aerosols as well as certain organic vapo
- OIL PROOF P-Series particulate filter
- ODOR REDUCTION for use with certain non-harmful sprays/vapors from stains, varnishes, coatings and sealants
- ADJUSTABLE HEAD STRAPS allow for personalized fit
- FLEXIBLE, THERMOPLASTIC FACESEAL for comfort
- KIT CONTENTS: one facepiece, one pair of replaceable organic vapor/P100 particulate filters (Cat# 60921)
- 3M™ BAYONET CONNECTION compatible with 3M™ cartridges and filters
- KIT CONTENTS: one facepiece, one pair of replaceable organic vapor/P100 particulate filters (#60921)
- Contains no components made from natural rubber latex
- DIY/Home Use: Use ONLY in NON-HARMFUL environments. Occupational/Hazardous Use: Use under a regulated government (e.g. OSHA) respiratory protection program. WARNING: Limitations apply; Misuse may result in sickness or death. See product packaging and insert or call 3M in USA at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414
| 3M ID | 7100308957 |
|---|---|
| Keywords | Respirator, respirator mask, safety respirator, respirators, respirator masks |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Half Mask Respirators |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 460.849 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.43 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 261.5624739123494 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0159981306563866 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7379996272864996 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4286.241 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 334.751 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1175.6248709347813 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.722998316748582 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.9519985091459984 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19265.04 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2142.316 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1339.004 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 48.26 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95929.32571691915 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 338.9982066938207 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 177.11938143933065 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.572 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 80.34 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


