3M™ NVH Dampening Material 04274, 200 mL Cartridge 6/Case
| UPC | 00051131042742 |
|---|---|
| 3M ID | 7100004038 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ NVH Dampening Material 04274 is used to replace and re-install factory NVH (noise, vibration, and harshness) sealants and foams. The flexible, two-component material fills in thin gaps up to 1 inch –– anywhere foam cannot be used –– as well as coating existing foam before reinstallation.
The urethane adhesive can reduce noise by stopping the vibration between panels, braces, and intrusion beams. The material is flexible yet firm, making it suitable for use between roof skins and bows, door skins, and other areas using non-structural foam materials.
This non-solvent, non-shrink formula maintains its size after installation. It applies soft and remains sturdy yet flexible, offering a 60-minute work time when applied to overhead or vertical surfaces. With its cartridge application, there is no need to mix, and it provides minimal drip for easy cleanup.
3M™ NVH Dampening Material 04274 is a time saver for collision repair jobs requiring NVH sealants and foams.
- REDUCES NOISE: Reduces the vibration between panels, braces, and intrusion beams
- EFFICIENT: Allows for accurate installation within 60 minutes
- CONFORMABLE: Fills in thin gaps where foam cannot be used or easily replaced
- EASY CLEANUP: Minimizes drip when applied up to 1-inch thick gaps on vertical and overhead surfaces
- NON SOLVENT: Won’t shrink after installation due to its non-solvent formula
| 3M ID | 7100004038 |
|---|---|
| Part number | 4274 |
| Keywords | 3m nvh dampening material 04274 cartridge flexible soft sturdy urethane adhesive collision repair vertical overhead surfaces panels braces beams roof door skin thin gaps reduce noise vibration non-shrink non-solvent formula |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Black Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.45 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 349.266 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.683 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 38.078816315112945 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7699997246426346 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4728915523865624 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.45 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.624 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 214.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.683 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 622.1700238676068 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.0904736338488235 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.8373493143193746 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10195.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.309 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.287 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.137 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 703.2746163697594 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 363.18071223287996 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 164.736 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


