3M™ Nuvo™ Protective Eyewear 11411-00000-20, Clear Anti-Fog Lens, Grey Frame, 20 ea/Case
Lightweight, retro-styled Nuvo protective eyewear features adjustable temples, an integral brow bar and soft nosepiece. Contoured frame and sideshields offer additional comfort.
Special Price
$170.00
Regular Price
$200.00
| UPC | 10078371620599 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127497 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Nuvo Protective Eyewear combines a distinct, nostalgic look with reliable eye protection that includes an integral brow bar and side shields for added coverage. The glasses appear to have a dual lens to make them look like standard glasses, but the lens is really a one-piece design for extra durability. The impact-resistant polycarbonate lens absorbs 99.9% UV rays. To enhance comfort, these safety glasses come with a soft nose bridge to cushion a high contact point. Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- RETRO STYLING: Distinct, nostalgic look with reliable eye protection including an integral brow bar and side shields for added coverage.
- COMFORT: Soft nose bridge cushions a high contact point.
- ANTI-FOG LENS COATING makes this protective eyewear ideal for humid environments.
- ANSI Z87: Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- POLYCARBONATE LENSES absorb 99.9% UV rays.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000127497 |
|---|---|
| Keywords | 70071539731,Protective Eyewear,ANSI Z87.1-2015,NuvoProtective Safety Glasses,NuvoProtective Eyewear 11411-00000-20,Safety Glasses,Facility Sanitation,Food Processing,Personal Safety,Woodworking,Assembly,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Remediation,Sanding,Welding,Saftey glasses,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Eyewear Range | Value |
| Frame Color | Gray |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Half-frame |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Anti-scratch & Anti-fog |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Number | 11411-00000-20 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Remediation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Marine Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Military Tactical Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Transportation |
| Splash Protection | No |
| Temple Color | Gray |
| Temple Style | Adjustable length |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Nuvo™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 2 |
| Base - Metric Gross Weight | 38.102 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.00002831501726 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08400053113768205 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07999914107902653 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 393.29 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 36.287 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 699.4370071417309 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.3999521861445774 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5999828215805305 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.803149606299213 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.519685039370079 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11461.719 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1088.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 725.74 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79025.7486026783 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 240.08340351933168 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 159.99828215805306 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.295 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 72.574 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Item Quantity | 2000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review

