3M™ Nose Cup Valve Assembly 7882, Replacement Part 20 EA/Case
Replacement part for either 3M™ Nose Cup Assembly 7881S or 3M™ Nose Cup Assembly 7981S, Small.
Special Price
$146.18
Regular Price
$171.98
| UPC | 50021200603391 |
|---|---|
| 3M ID | 7000125976 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- RECOMMENDED FOR: 3M Nose Cup Assembly 7881S and 7981S Small
- APPROVED: 3M Replacement Part
- EXTEND SERVICE LIFE: Of the nose cup assembly and potentially result in respiratory equipment cost savings
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000125976 |
|---|---|
| Keywords | 70070079077,Reusable Respirators,Full Facepiece 7000 Series,Nose Cup Valve Assembly 7882,Replacement Part,Safety,Mining & Metallurgy,Spray Cleaning Unprotected Floors,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | No |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Eye Protection | No |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Maintenance Free | No |
| Material | Plastic |
| Product Color | Black |
| Product Number | 7882 |
| Product Series | 7000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting Spray Cleaning Unprotected Floors |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Japan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 23.36 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 22.85754177807568 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.051499984446387405 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.001543235835294143 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 374.568 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.189721355820666 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.03747858457142919 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.003086471670588286 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 265.302 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.2 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 457.1503473715609 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.029999688927748 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.030864716705882863 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.181102362204724 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7491.352 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 467.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 14.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.121 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.284 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 178.57443236975084 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 4.444519205647132 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 2.016 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2880 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2880 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


