3M™ Nose Cup Assembly FF-400-11, 5 EA/Case
Replacement assembly for standard nose cup for 3M™ Ultimate FX Full Facepiece Reusable Respirators FF-401, 402 and 403.
Special Price
$268.98
Regular Price
$316.45
| UPC | 50051135894830 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052741 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Keep your 3M™ Resusable Respirator well maintained and ready for use with 3M™ Resusable Respirator Nose Cup Assemblies. They are easy to fit and helps increase the effective service life of your 3M™ Reusable Respirator. Our replacement nose cups replaces damaged or worn face mask nose cups, and it’s specially designed for use with 3M™ Reusable Respirators.
- Replacement part to use with 3M Ultimate FX Full Facepiece Reusable Respirators FF-401, FF-402, and FF-403 (sold separately)
- Designed for use with the 3M Ultimate FX Full Facepiece Reusable Respirators (sold separately)
- Maintains original performance standards of facepiece
- Replaceable part can potentially result in respiratory equipment cost savings
- Replacement assembly for standard nose cup
| 3M ID | 7000052741 |
|---|---|
| Keywords | 70071516945,Reusable Respirators,Ultimate FX Full Facepiece FF-400 Series,Nose Cup Assembly FF-400-11,Replacement Part,Health Care,Safety,Mining & Metallurgy,Facility Sanitation,Food Processing,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Compatible Respirator | FF-400 Series |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Maintenance Free | No |
| Material | Plastic |
| Product Number | FF-400-11 |
| Product Series | FF-400 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting |
| Recommended Industry | Construction Facility Sanitation Food Processing Food Safety General Manufacturing Heavy Industrial Manufacturing Marine Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.625 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.87480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 102.965 G |
| Base - Metric Height Dimension | 88.9 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 142.875 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 56.59769193554135 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2269989682586592 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15189849864538066 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.625 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 927.47 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 68.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 142.875 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 455.18831195142707 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.4061083082151493 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7594924932269033 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.3700787401574805 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7459.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 637.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 344.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.168 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.4 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.111 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 268.96395986555063 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 127.59473886211975 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 57.876 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review

