3M™ No-Touch™ Foam Earplugs P2000, Uncorded, 400 Pair/Case
3M™ No-Touch™ Earplugs combine the comfort of ultra soft foam with the precision of push-to-fit hearing protection. A firm paddle grip helps with insertion of the foam ear tip into the ear canal. Not having to touch the ear tips to insert them into the ears helps the ear tips stay clean longer.
Special Price
$226.10
Regular Price
$266.00
| UPC | 10093045980144 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127180 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Plastic paddle-shaped grips are designed to help make insertion and removal of the earplugs easier even with dirty hands or wearing gloves. The bell shape helps fits a wide variety of ear canal sizes and shapes. The smaller bell size may fit some ear canals better. This product is EARfit testable to help validate the level of protection the individual user is getting.
- Paddle grips help with earplug insertion or removal
- Inserting the ear tips with the paddle grips helps the ear tips stay clean, even when hands or gloves are dirty
- Bell shaped foam ear tips are designed to fit a wide range of ear canal sizes and shapes
- Compatible with the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System
- Noise reduction rating (NRR)*: 29 dB
- Available with or without cords to suit user preference
- *U.S. EPA specifies the NRR as the measure of hearing protector noise reduction. However, 3M makes no warranties as to the suitability of the NRR for this purpose. 3M strongly recommends personal fit testing of hearing protectors. Research suggests that users may receive less noise reduction than indicated by the attenuation label value(s) on the packaging due to variation in fit, fitting skill, and motivation of the user. Refer to applicable regulations or guidance on how to adjust attenuation label values. It is recommended that the NRR be reduced by 50% to better estimate typical protection.
| 3M ID | 7000127180 |
|---|---|
| Keywords | 70071515624,Hearing Protection,No-TouchFoam Earplugs,No-TouchFoam Uncorded Earplugs P2000 400,Energy,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Push-To-Fit Earplugs,Polyurethane,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Color Family | Purple |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Foam/Thermoplastic |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Bell |
| Hearing Protection Style | Cordless |
| Hearing Protection Type | Eartips |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Number | P2000 |
| Product Series | No-Touch |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Commercial Buildings Construction Design & Construction General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Mining Repair & Operation (MO) |
| Reusable | Yes |
| Roll-Down Required | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | No-Touch™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 5.046 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.883425121180951 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.011124525749848922 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.003968320719327796 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 80.025 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.8 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 411.0022393273133 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8820695110016952 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.39683207193277964 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.448818897637794 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.307086614173228 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6735.12 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 180.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.24 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.211 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.133 M |
| Consumer - Item Quantity | 100 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 100 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1953.360894910766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.450030762201754 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5873282877311186 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.37795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32009.85 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2018.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 720.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.262 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.543 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Item Quantity | 400 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 400 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88850.57140193021 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 196.21141334454106 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 57.14381835832027 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.456 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 25.92 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 14400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 14400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


