3M™ No Residue Duct Tape 2420, 1.88 in x 20 yd (48 mm x 18.2 m), 12 roll/case
Special Price
$8.66
Regular Price
$10.19
| UPC | 00068060469021 |
|---|---|
| 3M ID | 7100334374 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
| 3M ID | 7100334374 |
|---|---|
| Keywords | duct tape, duck tape, tough duct tape, clear duct tape, white duct tape, |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.87992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.55 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.55 |
| Base - Metric Gross Weight | 553.391 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.6 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.6 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 39.41450402585845 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.2200183173275159 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6100190794655562 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.889763779527559 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.566929133858268 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.566929133858268 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 645.888 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 276.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.8 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.6 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.6 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 639.8949805773627 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.514032103317787 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.320228953586676 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.078740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.078740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10.486 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 3861.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3320.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 850.9843320336274 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 702.7410976952721 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 318.758 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


