3M™ No Cleanup Replacement Nozzles, 08966, 8 per bag, 4 bags per case
| UPC | 00051135089668 |
|---|---|
| 3M ID | 7100217990 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ No Cleanup Replacement Nozzle is a convenient, easy-to-use accessory that is part of an entire system of 3M™ products designed to bolster and protect automotive coatings. With the help of the nozzle, operators can achieve clean, uniform coatings on automotive panels.
Don't Stress the Mess
Older coating systems required the coating to run through the gun, which meant operators had to disassemble the gun and thoroughly clean it. Now – because the coating is transmitted through the nozzle – the need for additional cleanup is eliminated.
This nozzle may be used with the following 3M™ No Cleanup Coatings:
3M™ No Cleanup Waterbased Undercoating
3M™ No Cleanup Rocker Gard™ Coating
3M™ No Cleanup High Coverage Body Schutz™ Coating
Using the nozzle is easy. Simply insert the nozzle into the No Cleanup Can (sold separately) and press down until it snaps securely in place. Then, attach the nozzle to the applicator gun. When attaching the air hose to the gun, please follow the directions and guidelines that accompany the Cleanup can. Modifying the pressure can change the texture and appearance of the coating. In fact, it's often a good idea to spray a small test panel and adjust the variables – air pressure, panel distance and number of coats – to figure out how to achieve the desired texture.
Once the application is complete, simply discard the nozzle. it's that easy.
- HIGH-PERFORMANCE: Siphon-feed tubes allow for tidy dispersion of corrosion-protection coatings
- DISPOSABLE NOZZLE: Reduces mess and minimizes applicator clean-up
- TOTAL NO CLEANUP SOLUTION: Designed for use with the 3M™ No Cleanup Applicator
- CLEANER COATING OPTIONS: Compatible with various 3M™ No Cleanup Coatings
- 8 NOZZLES PER BAG: Offers an economical solution for operators, reducing reorders
| 3M ID | 7100217990 |
|---|---|
| Part number | 8966 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Applicator Nozzles & Tips |
| Material | Plastic |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | BG |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BAG |
| Base - Customary Height Dimension | 5 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 73.935 G |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BAG |
| Consumer - Billing Unit | BAG |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 49.97844641358574 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.16299877354638925 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15999828215805306 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.819 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 72.574 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | BAG |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1200.000195275981 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.4499993242831666 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.6399931286322122 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19664.48 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1111.301 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 290.296 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BAG |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 30843.169954056444 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 177.00000112435754 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 38.39958771793273 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 15.3 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 505.429 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 17417.76 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 38.862 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |

