3M™ Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847, Brown, 5 Oz Tube, 36/Case
3M™ Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847 is a versatile, solvent-based, high-performance adhesive with comparatively-low viscosity for easy application. Offering good heat resistance, this adhesive is commonly used for bonding neoprene, SBR, and butyl rubbers to metal, wood, and numerous plastics. 3M™ Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847 dries quickly and delivers up to 15 minutes of working time for repositioning and adjustments, making it an ideal choice for applications such as gasket bonding, attaching rubber to various substrates (should not be applied to EPDM or TPO), and patching rubber.
Special Price
$22.78
Regular Price
$26.80
| UPC | 00021200197185 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000794 |
| Packaging | Bottle |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847 is a versatile, solvent-based, high-performance adhesive with comparatively-low viscosity for easy application. Offering good heat resistance, this adhesive is commonly used for bonding neoprene, SBR, and butyl rubbers to metal, wood, and numerous plastics. 3M Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847 dries quickly and delivers up to 15 minutes of working time for repositioning and adjustments, making it an ideal choice for applications such as gasket bonding, attaching rubber to various substrates (should not be applied to EPDM or TPO), and patching rubber.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- HIGH-PERFORMANCE ADHESION: Intended to bond gaskets
- HIGH-STRENGTH: Provides strong bonds with 15 minutes of working time
- WORKS WITH MANY MATERIALS: Adheres neoprene, nitrile rubber (BUNA), SBR, and butyl rubbers to metal, wood, and numerous plastics
- MADE FOR CHALLENGING CONDITIONS: Delivers excellent moisture and heat resistance, performing up to 250 °F (121 °C)
- TEMPERATURE-ACTIVATED BENEFITS: Optional heat curing increases bond strength
| 3M ID | 7000000794 |
|---|---|
| Part number | 847 |
| Keywords | 3m nitrile rubber construction adhesive panel bond landscape bonding scotch weld masonry body glue industrial auto subfloor sealant drywall granite seam block tube heavy duty liquid cement aluminum outdoor paver contact automotive quick metal glass |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Number | 847 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 8 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.248031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 149.685 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.71 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 26.97249488987167 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.329998937151434 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.29982867657143353 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.248031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.442 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 136.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.71 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 915.3561614209842 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.05577516658845 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.793832356571606 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 0.015 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 5.922 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.896 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.234 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 864.2120677647201 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 690.8052708205828 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 313.344 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2304 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2304 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


