3M™ Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847, Brown, 5 Gallon (Pail), 1 Can/Drum
| UPC | 00021200197253 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121195 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Versatile Rubber and Gasket Adhesive
3M™ Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847 is one of the most versatile solvent-based adhesives for rubber and gaskets offered by 3M. This adhesive bonds neoprene, reclaimed, nitrile rubber (BUNA), SBR and butyl rubbers to metal, wood and numerous plastics. It provides excellent heat and water resistance, performing in temperatures up to 300°F/148°C. 3M™ Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847 dries quickly and offers an open bonding range of up to 15 minutes, allowing time for positioning and adjustments without slowing down work processes.
Recommended Applications
Gasket bonding
Bonding fuel lines, fuel tanks and panels exposed to oil
Attaching rubber to various substrates (should not be applied to EPDM or TPO)
Patching rubber
Leather repair
A High Performance Adhesive for Harsh Environments
In extreme conditions, where other adhesives are likely to fail, 3M™ Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847 has proven to be the go-to adhesive solution. This adhesive's capability to form strong, flexible bonds quickly make it an optimal choice in harsh environments. Additionally, its medium viscosity allows for easy handling in brush or flow applications. As always, 3M continually strives to provide the greatest solutions for the continual refinement of projects in the workplace.
Applying Your Adhesive
Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Effective adhesive coverage is accomplished when 80% or more of the surface is covered. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- HIGH-PERFORMANCE ADHESION: Intended to bond gaskets
- HIGH-STRENGTH: Provides strong bonds with 15 minutes of working time
- WORKS WITH MANY MATERIALS: Adheres neoprene, nitrile rubber (BUNA), SBR, and butyl rubbers to metal, wood, and numerous plastics
- MADE FOR CHALLENGING CONDITIONS: Delivers excellent moisture and heat resistance, performing up to 250 °F (121 °C)
- TEMPERATURE-ACTIVATED BENEFITS: Optional heat curing increases bond strength
| 3M ID | 7000121195 |
|---|---|
| Part number | 847 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Brown |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Brown |
| Product Number | 847 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 19.368 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1947.1196304597333 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 42.69913093996709 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 37.34851183674011 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31907.574 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 19.368 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.941 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.343 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1567.4866841344797 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1344.546426122644 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 609.876 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


