3M™ Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847, Brown, 1 Quart, 12 Can/Case
| UPC | 00021200197215 |
|---|---|
| 3M ID | 7000042735 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Versatile Rubber and Gasket Adhesive
3M™ Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847 is one of the most versatile solvent-based adhesives for rubber and gaskets offered by 3M. This adhesive bonds neoprene, reclaimed, nitrile rubber (BUNA), SBR and butyl rubbers to metal, wood and numerous plastics. It provides excellent heat and water resistance, performing in temperatures up to 300°F/148°C. 3M™ Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847 dries quickly and offers an open bonding range of up to 15 minutes, allowing time for positioning and adjustments without slowing down work processes.
Recommended Applications
Gasket bonding
Bonding fuel lines, fuel tanks and panels exposed to oil
Attaching rubber to various substrates (should not be applied to EPDM or TPO)
Patching rubber
Leather repair
A High Performance Adhesive for Harsh Environments
In extreme conditions, where other adhesives are likely to fail, 3M™ Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847 has proven to be the go-to adhesive solution. This adhesive's capability to form strong, flexible bonds quickly make it an optimal choice in harsh environments. Additionally, its medium viscosity allows for easy handling in brush or flow applications. As always, 3M continually strives to provide the greatest solutions for the continual refinement of projects in the workplace.
Applying Your Adhesive
Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Effective adhesive coverage is accomplished when 80% or more of the surface is covered. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- HIGH-PERFORMANCE ADHESION: Intended to bond gaskets
- HIGH-STRENGTH: Provides strong bonds with 15 minutes of working time
- WORKS WITH MANY MATERIALS: Adheres neoprene, nitrile rubber (BUNA), SBR, and butyl rubbers to metal, wood, and numerous plastics
- MADE FOR CHALLENGING CONDITIONS: Delivers excellent moisture and heat resistance, performing up to 250 °F (121 °C)
- TEMPERATURE-ACTIVATED BENEFITS: Optional heat curing increases bond strength
| 3M ID | 7000042735 |
|---|---|
| Part number | 847 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Number | 847 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 5.03 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.405984252 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.405905512 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.038 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 127.762 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 111.912 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 111.91 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 97.64409292598113 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.2883982814790294 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.8695199833277618 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.03 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.405984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.4059055118110235 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1600.1 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.848 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 127.762 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 111.912 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 111.91 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1738.0172555620702 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 29.008424458286193 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.42101206420205 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.929133858267717 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28.481 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 13.158 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.17 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1183.8823479327925 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 874.4194705038799 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 396.63 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 468 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 468 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 39 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |


