3M™ Nitrile High Performance Plastic Adhesive 1099L, Tan, 5 Gallon Pour Spout (Pail), 1 Can/Drum
| UPC | 00021200225789 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121205 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Vinyl & Plastic Our 3M™ Nitrile High Performance Plastic Adhesive 1099L bonds to a variety of substrates – primarily leather and most vinyl sheeting as used in awnings, upholstery and faux leather – as well as plastics, for a strong, enduring bond. However, it may stain thin or light-colored vinyls. Recommended Applications Bonding most vinyls and plastics (not recommended for polyolefin plastic bonding) Aftermarket automotive repair, including panel installation and upholstery Banners and awnings General industrial MRO Speed Up the Bonding Process With 3M™ Nitrile High Performance Plastic Adhesive 1099L you can quickly meet the requirements of your bonding application. This fast drying adhesive forms a durable bond at room temperature, but also has optional heat-initiated chemical reaction to achieve even higher bond properties. Additionally, this adhesive is sprayable with industrial grade spray equipment, bringing convenience and consistency to large scale applications. Applying Your Adhesive Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you’ve formed a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Effective adhesive coverage is accomplished when 80% or more of the surface is covered. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- High performance adhesive forms strong bonds on most vinyls and plastics
- Resists weathering, water, oil, plasticizer migration and fuels
- Provides strong, quick drying flexible bonds
- Optional heat cure increases bond strength
- Sprayable with industrial grade spray equipment
- This is the lower-viscosity version of the product
| 3M ID | 7000121205 |
|---|---|
| Part number | 1099L |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Light Tan |
| Product Number | 1099 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 18.425 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1920.1121079407512 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 40.62017180756369 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 35.88243779321068 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31.465 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 18.425 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.276 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.345 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90742.3074688669 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1492.5295149916212 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1291.7677605555843 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.487 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 585.936 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


