3M™ Nitrile High Performance Plastic Adhesive 1099, Tan, 5 Oz Tube, 36/Case
| UPC | 00021200198083 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000796 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Nitrile High Performance Plastic Adhesive 1099 creates assembled bonds that are proven to be strong. Drying quickly at room temperature with approximately 40 minutes of working time, this adhesive bonds well to plastics and vinyl, providing long-term adhesion with resistance to substrate plasticizer migration; it can also achieve even higher bonding properties through heat-initiated chemical reaction. 3M Nitrile High Performance Plastic Adhesive 1099 bonds to a variety of substrates, including leather and most vinyl sheeting, as well as plastics for a strong, enduring ahesion. These properties make it ideal for aftermarket automotive repair, including panel installation and upholstery; banners and awnings; and both general industrial and MRO applications.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- HIGH-PERFORMANCE ADHESION: Forms strong bonds on most vinyls and plastics
- HIGH-STRENGTH: Provides strong, quick-drying bonds at room temperature, with 40 minutes of working time
- TEMPERATURE-ACTIVATED BENEFITS: Optional heat curing increases bond strength
- APPLY YOUR WAY: Capable of being applied with industrial-grade spray equipment
| 3M ID | 7000000796 |
|---|---|
| Part number | 1099 |
| Keywords | 3m nitrile rubber construction adhesive panel bond landscape bonding scotch weld masonry body glue industrial auto subfloor sealant drywall granite seam block tube heavy duty liquid cement aluminum outdoor paver contact automotive quick metal glass |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Beige |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Material | Plastic |
| Product Color | Light Tan |
| Product Number | 1099 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 7.87519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.248031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 150.593 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.003 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.71 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 26.555519646472362 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3320007344920727 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2918060548505258 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.875196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.248031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 435.167 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 132.361 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.003 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.71 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1007.0138250512722 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.159392429815343 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.505026793109417 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16.502 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.969 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.765 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.246 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 892.8721618487542 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 672.3217147590027 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 304.96 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2304 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2304 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


