3M™ Nitrile High Performance Plastic Adhesive 1099, Tan, 5 Gallon (Pail), 1 Can/Drum
| UPC | 00021200198144 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000798 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Vinyl & Plastic
3M™ Nitrile High Performance Plastic Adhesive 1099 bonds to a variety of substrates – primarily leather and most vinyl sheeting as used in awnings, upholstery and faux leather – as well as plastics, for a strong, enduring bond. However, it may stain thin or light-colored vinyls.
Recommended Applications
Bonding most vinyls and plastics (not recommended for polyolefin plastic bonding)
Aftermarket automotive repair, including panel installation and upholstery
Banners and awnings
General industrial
MRO
Speed Up the Bonding Process
With 3M™ Nitrile High Performance Plastic Adhesive 1099 you can quickly meet the requirements of your bonding application. This fast drying adhesive forms a durable bond at room temperature, but also has optional heat-initiated chemical reaction to achieve even higher bond properties. Additionally, this adhesive is sprayable with industrial grade spray equipment, bringing convenience and consistency to large scale applications.
Applying Your Adhesive
?Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Effective adhesive coverage is accomplished when 80% or more of the surface is covered. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- HIGH-PERFORMANCE ADHESION: Forms strong bonds on most vinyls and plastics
- HIGH-STRENGTH: Provides strong, quick-drying bonds at room temperature, with 40 minutes of working time
- TEMPERATURE-ACTIVATED BENEFITS: Optional heat curing increases bond strength
- APPLY YOUR WAY: Capable of being applied with industrial-grade spray equipment
| 3M ID | 7000000798 |
|---|---|
| Part number | 1099 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Beige |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Material | Plastic |
| Product Color | Light Tan |
| Product Number | 1099 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 18.992 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1947.1196304597333 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 41.87019283415195 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 37.070729386387164 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31907.574 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18.992 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.815 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.343 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1538.8265900504455 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1334.546257909938 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 605.34 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


